Zarrab Dosyası’nın kapağı aralandı: Orman, Çağlayan, Bağış…

Reza Zarrab soruşturmasını yürüten Savcı Bharara’nın, dosyaya işadamı, siyasetçi ve bürokratların da aralarında olduğu 91 Türkü eklediği yönündeki haberimizle ilgili bugün yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Haberdar’dan İlhan Tanır’ın ulaştığı bilgilere göre; Bharara’nın dosyaya eklediği isimler arasında geçtiğimiz aylarda Kaynak Holding’e 120 bin lira maaş ile kayyım olarak atanan İmran Okumuş da bulunuyor.

kaynak-holding-e-atanan-kayyuma-105-bin-lira-maas-7888323-4390-mrsm574067c1ae4d6


Tanır’ın aktardığı ayrıntılar şöyle:

Reza Zarrab’ın ABD’deki soruşturması beklenenden daha geniş.

Dün Washington’da, hem ABD yönetiminin hem de Ankara’daki yönetimin kalp ritmlerinin en ince detaylarına kadar takip eden bir başka kaynakla Zarrab konusunu konuşmaya devam ettim.

Zarrab konusunda, Amerikan Kongresinden güçlü bir destek olması yanında, ABD yönetiminden de herhangi bir baskıya maruz bırakılmadığı haberini aldım.

Yani ABD yetkili makamlarında ‘soruşturma nereye giderse oraya kadar gidin‘ gibi bir tutum sözkonusu.

ABD, konuyu tamamen bir yasaların korunması, kanuni yaptırımlar (law enforcement) olarak ele alıyor. ABD Dışişleri Bakanlığının ülkeler arasındaki ilişkileri zedeleme gibi şikayetlerini yanına dahi yaklaştırmıyor. Başsavcı Preet Bharara zaten mesaisinin çok değerli bir kısmını Zarrab soruşturmasına ayırıyor.

Dünkü yazıda belirttiğim gibi, Bharara’nın soruşturmasına konu olduğu iddia edilen ve benim de kulağıma gelen isimlerden bazıları, 17-25 Aralık davasındaki isimler.

Burada, sadece iddia edilen isimlerden, suçlaması hakkında bilgilendirildiğim bazı isimleri yazacağım. Soruşturma sürdüğü için, bu isimleri iddia olarak kayda geçirmekte fayda var.

  • Egemen Bağış

Bundan iki hafta önce Egemen Bağış’ın Bharara’nın listesinde olduğu duyumlarını yazmış, Bharara’nın ofisinin bu konuda soruma ‘yorum yapmayı reddediyoruz’ şeklindeki cevabını eklemiştim.

O zamandan bu yana ilginç haberler geldi.

Egemen Bağış hatırlanacağı gibi 17-25 Aralık yolsuzluk davaları sırasında ortaya saçılan tapelerde çukulata kutuları ve rüşvet alma iddiaları ile gündeme gelmiş, zamanın başbakanı Erdoğan’ın gözbebeği olmasına rağmen istifa etmek zorunda kalmıştı.

Bharara soruşturmasında ise, iddialara göre, Bağış’ın rolü çok daha ciddi.

İddialara göre Bağış, Zarrab’ın bir yakınına vize yardımı veya çukulata kutuları nedeniyle değil,  ABD ve Kanada’ya para transferlerinde kurulan paravan şirketleri ile ilgisine rastlandığı için listeye girdi.

Bu paravan şirketlerden bazıları Zarrab’ın tutuklanmasından hemen sonra FBI tarafından basıldığı için de Bağış, Mart ayı sonundaki Washington’da yapılan o meşhur Nükleer Zirve için ABD’ye gelen ekipte yer almamayı tercih etti. Halbuki Bağış, AKP’nin ABD ile ilişkilerini yürüten, özellikle lobicilik ve Amerikan-Türk derneklerini izleyen, yönlendiren bir isimdi her zaman.

Yine iddialara göre Zarrab’ın şirketlerinden ABD ve Kanada’daki şüpheli şirket hesaplarına yapılan transferler büyük miktardaki milyonları buluyor. Buna göre İran ambargosunun etrafından dolaşan bu hareketlerin dekontlarının bizzat başsavcılıkta bulunduğu aktarılıyor. Yine bana konuşan ‘derin boğaz’ ın yorumu şöyle: “ilginçtir bu şirketlerin bazılarında Bağış’ın izlerine rastlanmış. Bununla ilgili olarak da Bharara’nın ofisi bu transferlerin ambargo delinmesi için Türk hükümeti yetkililerine ödenen komisyonlar olduğunu düşünüyor.’’

  • Zafer Çağlayan

91 kişilik listenin içinde olduğu iddia edilen ve yine 17-25 Aralık döneminde istifa etmek zorunda kalmış bakanlardan Zafer Çağlayan, 91 kişilik listenin içinde olduğu şüphelilerden bir başkası olarak iddia edildi.

İddialara göre Çağlayan aslında ambargo delinmesinin resmi işlerini yürüten isim olarak öne çıkabilir. Ciddi bir aktör olarak ele alınıyor olabilir.

Türkiye’deki Bank Mellat ve İran Petrol Bakanlığının da Türkiye’deki tüm işlemleri onun yardımıyla yürütmüş olduğu üzerinde şüpheler atmış.

  • Fikret Orman

Yine New York Güney Bölgesi Başsavcılığına yakın bir kaynağın belirttiğine göre 91 kişilik isimler arasında bulunan bir başka isim Beşiktaş Başkanı Fikret Orman.

Fikret Orman hatırlanacağa gibi Reza Zarrab’a milyon dolarlık loca satması ile gündeme gelmişti.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının kaynağındaki ismi Rıza Sarraf’a loca kiralanmasını şöyle savunmuştu: “Bana baktığında gözünde Beşiktaşlı ışığı aldım Reza Zarrab’ın.”

Orman, Sarraf’ı tanımadığını, hiçbir işbirliği bulunmadığını iddia etmiş ve şunu eklemişti: “Arkadaş Beşiktaşlı ve parasını ödeyerek loca almak istemiş. Almış.”

2015 yılının Nisan ayında ortaya çıkan haberlere göre Vodafone Arena’da Sarraf’ın aldığı locanın 12 kişilik olduğu ifade edilmiş ve locanın üç yıllık fiyatının ise 1 milyon 104 bin TL değerinde olduğu yansımıştı.

Bharara ofisinden gelen bazı sızıntılara göre ilişki tam olarak böyle olmayabilir.

İddialara göre Fikret Orman da 91 kişilik listenin içinde. Yine iddialara göre ‘’Zarrab paranın bir kısmını da Türkiye’de bu kulüple anlaşıp menajerlik ve reklam şirketi üzerinden aklamış, usulsüz futbolcu transferleri ve sponsorluk anlaşmaları yapmış ve bu yolla hem bir kulübe katkı vermiş hem de parasını aklamış. Bu arada Fikret Orman da bu trafikten faydalanmış.’’

Orman hakkındaki iddiaların devamı da var.

Bharara’nın listesinde olduğu iddia edilen başka isimler de var.

Onlar da yakında yazılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *