'Yeni Türkiye'nin semirttiği medya yöneticileri kim?

’28 Şubat yarı- darbe sürecinde medya sektöründe yaşanan “hızlı zenginleşmenin” bir benzerinin de 11 yıllık AKP hükümeti döneminde yaşandığı ortaya çıktı’ diye yazmış Taraf bugün.

Haber şöyle:

Özellikle hükümete yakın medya kuruluşlarının yönetici ve yazarlarının mal varlıklarında gözle görülür artışlar yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Örneğin, 10 yıl önce “kooperatif taksidini” ödeyemeyen bir gazete yöneticisinin, 10 yıl gibi bir dönemde 17 daire sahibi haline gelmesi uzmanları da şaşırttı.

Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, yandaş olarak nitelendirilen hükümete yakın medya kuruluşlarındaki zenginleşmeyi de gözler önüne serdi. Savcılığın 14 ay süren teknik ve fiziki takibi sırasında, Türkiye Halk Bankası ile yandaş medya yöneticileri arasındaki karmaşık ilişkilerin varlığı da tespit edildi. Bunun üzerine, teknik takipte elde edilen bilgiler ile banka ile parasal ilişki içindeki medya yöneticilerinin mal varlıkları çapraz sorgulamaya alındı. Bu çerçevede yapılan sorgulamada yandaş olarak nitelendirilen birçok medya yöneticisi ile yazarlarının mal varlıklarında dikkat çekici artış olduğu belirlendi.

Yapılan incelemelerde, hükümete yakın gazetelerde üst düzey görevlerde bulunan birçok yazar ve yöneticinin, “reklam şirketi” veya “danışmanlık” şirketinin bulunması dikkat çekti. Daha çok yakınları tarafından oluşturulan şirketlerin, yıllık cirolarının milyon dolara ulaştığı belirlendi.

Örneğin, hükümete yakın bir gazetede köşe yazarlığı bulunan bir kişinin, yaklaşık 30 personeli bulunan bir reklam ve danışmanlık şirketinin de gizli sahibi olduğu saptandı. Yine bir başka yandaş gazetenin yöneticisinin de, yakınları üzerine kurulu bir reklam şirketi aracılığı ile TRT’ye her yıl milyonlarca liralık program satışı yapması dikkat çekti.

Yandaş medyada yönetici ve yazarlarının daha çok “gayrimenkule” yatırım yaptıkları görüldü. Örneğin, bundan beş yıl önce kirada oturan bir yandaş yazarının milyon dolarlık villa satın alırken, yine 10 yıl öncesinde üyesi olduğu kooperatifin taksidini ödemediği için icraya verilen bir gazete yöneticisinin bugün 17 ayrı dairesi bulunması dikkat çekti. Söz konusu yöneticinin, hatırı sayılır tutarda kira geliri elde ettiği de bildirildi.

TARAF’IN gündeme getirdiği, bir yandaş gazete yöneticisin Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’dan, “2 milyon yolla Süleyman Bey” dediğine yönelik haber, TBMM gündemine taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Halkbank’tan gazetelere verilen reklamların açıklanmasını istedi.

Tanrıkulu’nun yönelttiği sorular ve haberin devamı için tıklayın.