Yeni Türkiye’de ‘istihbarat devleti’ adımlarına bir yenisi mi eklendi?

Taraf’ın haberi: Hükümet, istihbarat devleti olma yolundaki adımlarına bu kez alternatif Telekom piyasasını ekledi.


Taraf’tan Adnan Keskin’in haberine göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), iki önemli yönetmelikte değişiklikler yaptı. Kamu güvenlik ve istihbarat kurumları (MİT-emniyet-jandarma) ile TİB’in istediği sistemi kurmayan elektronik haberleşme hizmeti sunan ve alt yapı hizmeti sağlayan şirketlerin lisansları iki ay içinde iptal edilecek.

Sabit telefon hizmeti (STH) vermek isteyen şirketler için en az 1 milyon lira kuruluş sermayesi şartı da getiren değişiklik; bu hizmeti veren ve aralarında dev firmaların da bulunduğu 300’e yakın şirketten büyük bölümünün tasfiyesiyle sonuçlanabilecek.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nı (TİB) tasfiye ve toptan fişleme kanunuyla ilgili tartışmalar sürerken, muhaberat devleti yolunda şimdi elektronik haberleşme sektörüne yönelik sıkı bir operasyon başlatıldı. “BTK İdari Yaptırımlar Yönetmeliği” ile “Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliği”nde esaslı değişiklikler yapıldı. Söz konusu değişiklikler Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.

Telekomünikasyon sektöründe Türk Telekom tekelinin kırıldığı 2008’den bugüne kadar BTK tarafından sabit telefon hizmeti (STH) lisansı verilen yaklaşık 300 kadar firmayı doğrudan etkileyecek ilk değişiklik İdari Yaptırımlar Yönetmeliği’nde oldu.

Bu değişikliklerle öngörülen yeni sistem şöyle işletilecek:

Kamu güvenlik ve istihbarat kurumları ile TİB’in, özel yasaları ile kendilerine verilmiş bulunan görevleri yerine getirmelerine imkan sağlayacak tedbirleri almaya yönelik olarak; ilgili mevzuat uyarınca teknik altyapıyı, Kurum tarafından belirlenecek süre ve şartlar içerisinde ve tüm harcamaları kendilerine ait olmak üzere kurmasına ve bu alandaki güncellemeleri Kurum tarafından verilen süre içerisinde yapmasına ilişkin yükümlülükleri yerine getirmemesi durumları ağır kusur sayılacak. Bu durumda işletmecinin ilgili lisansı yetkilendirilmesi iptal edilecek. Bu hüküm iki ay sonra yürürlüğe girecek.

Haberin tamamını okumak için tıklayın.