Yeni Türkiye: Köylüleri dövdüler, 8 bin zeytin ağacını kökünden söktüler

Manisa’nın Soma ilçesi Yırca köyünde, Kolin şirketi tarafından termik santral yapılacak bölgedeki zeytin ağaçlarının kesilmemesi için nöbet tutan köylülere yemek götüren mahalle sakinlerine, şirketin güvenlik görevlileri engel oldu Çıkan arbedede, bir köylü başından yaralandı. Bu arada şirketin dozerleri, sabah saatlerinde alana girerek yaklaşık 8 bin ağacı kesti.

Taraf ve CHA’nın haberi:


Zeytinliklerin bulunduğu bölgeye, iki otobüs dolusu özel güvenlik görevlisiyle birlikte iş makineleri gönderildi. Termik santralın yapılacağı alana girilip aralarında hasat edilmemiş asırlık olanların da bulunduğu zeytin ağaçları kökünden söküldü. Takviye olarak jiletli tellerle çevrilen alanda şirketin özel güvenlik görevlileri etten duvar örerek, nöbet tutan mahalle sakinlerinin girişini engelledi.
Ağaçlar kesildikten sonra olay yerine giden jandarma ekiplerine, köylüler tepki gösterdi. Köylülere destek veren Greenpeace üyesi Olcay Bingöl, “Bugün biliyorsunuz Kolin yine giriş yaptı. Gizlice sabah 06.00 sıralarında, altı tane kepçeyle burada kalan zeytin ağaçlarını da yok etti ve burada şu an yastayız. Çok üzgünüz ve öfkeliyiz. Burada biraradayız. Öfkeli ama yine şiddetli haldeyiz” dedi.

Yırca köylülerinden Mehmet Öksüz ise, “Biz burada arkadaşlarla gece nöbet tutuyorduk. Bir kargaşa oldu. Jandarma geldi. Saat 02.00’ye kadar jandarma ortalığı yatıştırdı, ‘Evlerinize gidin.’ dedi. Güvenlikçiler vardı, 60 kişi saydık biz. Bizi çember halinde çıkardılar. Biz de nöbet yerine gittiğimizde sabah 06.30-07.00 arasında altı tane kepçe girerek 8 bin ağacı katletti. Biz korumak için girdiğimizde, kelepçe takıp güney dağlarına kaldırdılar. Devletten hesap istiyorum, hesap. Biber gazı sıktılar, kapsül attılar. Var mı böyle bir yetkisi güvenlikçinin” şeklinde konuştu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma ilçesi Yırca köyünde, Kolin Şirketler Grubu tarafından termik santral yapılacak bölgedeki zeytin ağaçlarının ani bir baskınla kesildiğini söyledi.

Saat 06.00’da yapılan baskınla Yırcalıların, 17 Eylül 2014’ten bu yana korumak için savaş verdiği zeytinliklerin hepsinin kesildiğini dile getiren Özel, “Haksız, hukuksuz bir şekilde Yırcalıların yıllarca gözü gibi baktığı evlatları katledildi. Mahkeme arifesinde, Yırca’da kesilecek hiçbir ağaç kalmadı. Şimdi Danıştay kamulaştırma dursun derse, bu kesilen ağaçları vali mi geri verecek, kaymakam mı geri verecek?” dedi.