Yeni rejime doğru: Erdoğan Ocak’tan itibaren Bakanlar Kurulu’na başkanlık edecek

Ak Saray’da gölge kabine kurarak hükümeti ve icraatlarını yakın takibe alan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakanlık’ı sembolik hale getiren ikinci bir adım daha atıyor.

Erdoğan, 5 Ocak’tan itibaren Bakanlar Kurulu’na başkanlık yapmaya başlayacak.


Konuya ilişkin açıklama Erdoğan’ın danışmanı eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan geldi.

Yıldırım, Erdoğan’ın 5 Ocak’taki Bakanlar Kurulu’na başkanlık edeceğini ve bunun 2 aylık periyotlar halinde süreceğini açıkladı.

Önceki gün Meclis’te gazetecilerle sohbetinde gündeme ilişkin soruları cevaplayan Yıldırım, Anayasa’ya göre Türkiye’de ‘yarı başkanlık’ sisteminin uygulandığını iddia etti.

Yüzde 52 oyla seçilen bir cumhurbaşkanının hükümeti yönlendirme yetkisini kullanmasının doğal olduğunu öne sürdü.

Yıldırım, şöyle konuştu: “Fransa gibi yarı başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerden tek farkı, cumhurbaşkanının parlamentoyu fesih yetkisidir. Bizde direkt olarak fesih yetkisi yok, 45 günde hükümet kurulamazsa bu fesih gündeme geliyor. Şu andaki fiili durum yarı başkanlık sistemidir. Fesih yetkisi dışındaki yetkiler yarı başkanlık sistemindeki gibidir. Böyle olunca, Türkiye’de 20 milyon seçmeninin desteği ile yüzde 52 oy alarak gelen Cumhurbaşkanı ‘Ben bir şeye karışmıyorum.’ diyemez. Tayyip Bey’in yerinde başka biri de olsa, beğensek de beğenmesek de Anayasa’daki yetkileri kullanacaktır. Bunları kullanmamak kendi tercihleri olur. Ama Anayasa bu yetkiyi vermiştir. Örneğin Ahmet Necdet Sezer yetkilerini kullanmamıştır. Cumhurbaşkanının, hükümeti yönlendirme görevi vardır. Bu görevi yaparken belli bilgilere sahip olmalıdır. Örneğin çözüm süreci ile ilgili, bazı konular beklendiği gibi gitmiyor ya da hızlı ilerlemiyor, bunları hükümetle, başbakanla, Bakanlar Kurulu ile paylaşması normaldir. Bunu müdahale olarak değerlendirmek doğru değildir. Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında çatışma beklentisi içinde olanlar var ama ben buna ihtimal vermiyorum.”

Yıldırım, Erdoğan’ın Ak Saray’da başta yatırımlar olmak üzere hükümetin icraatlarını denetlemek için kurduğu  ‘gölge kabine’yi de şu sözlerle savundu:

“Yeni Türkiye’nin hedefleri ve vizyonu doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı ofisi yeniden yapılandırılıyor. Türkiye’nin önemli konularıyla ilgili kurullar oluşturulması doğaldır. Mesela çözüm süreci ile ilgili bir uzmanlar kurulunun oluşturulmasından daha doğal ne olabilir? Yatırımlarla ilgili ya da ekonomi ile ilgili birimlerin kurulması da aynı çerçevededir. Bu hükümete karşı bir alternatif değildir. ‘Gölge kabine’ olarak değerlendirilmesi, haksızlık olur.”