Yeni paketle Olağanüstü Güvenlik Devleti yolda

Hükümetin Meclis’e gönderdiği İç Güvenlik Reform Paketi’nden valilere olağanüstü yetkiler çıktı. Buna göre Vali, kentteki polis ve jandarmaya her türlü operasyon emri verebilecek. Valilerin sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisi perçinlendi.

Taraf’tan Adnan Keskin’in haberi:

Pakette, sokağa çıkma başta olmak üzere vali ve kaymakamların OHAL dönemini aratan bu yasaklarına uymayanlara da üç aydan bir yıla kadar hapis cezası öngörüldü.

Vali, ayrıca toplumsal olaylara müdahalede tüm kamunun olduğu gibi belediye araçlarını da kullanma talimatı verebilecek. Bu emre direnen belediye başkan ve diğer yöneticilerine de hapis cezası verilecek.

Pakette, Jandarma teşkilatına yönelik yapılan düzenlemeler şöyle:

“Belediye sınırları içinde olmakla birlikte hizmet gerekleri bakımından uygun görülen yerler; jandarmanın görev ve sorumluluk alanı olarak tespit edilebilecek. Başka ifadeyle jandarma iktidar ihtiyaç duydukça sadece kırsal alanlarda değil, şehir merkezlerinde de aktif olarak kullanılabilecek.

General rütbesinde olmayan daire başkanları ile il ve ilçe jandarma komutanlarının atanmaları, yer değiştirmeleri ve geçici görevlendirmeleri ise İçişleri Bakanı’nca yapılacak. Ayrıca, askerî nitelikte olmayan görevleri sebebiyle işledikleri iddia edilen bir suçtan dolayı görevi başında kalmasında sakınca görülen jandarma personeli İçişleri Bakanı tarafından görevinden uzaklaştırılabilecek.”

Konuyla ilgili diğer ayrıntılı haberler de aşağıda, tıklayın:

Ne mutlu polisim diyene: Artık ‘akla’ değil ‘kafaları’na göre arama yapabilecekler!

Polise 24 saat gözaltı yetkisi; Jandarma ve Sahil Güvenlik’in amiri de İçişleri Bakanı