Yargının AOÇ’de umutsuz mücadelesi

Koruma kurulları ve mahkemelerin durdurma kararı verdiği ancak Başbakan Erdoğan’ın “Gücünüz yeterse gelin yıkın” diyerek meydan okuduğu AOÇ’taki Başbakanlık binasının iki sosyal tesisinden biri yargıdan döndü. Mimarlar Odası, “Mücadele sürecek”dedi

Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) mahkemenin yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen Başbakanlık Hizmet Binası inşaatı hız kesmeden devam ediyor. AOÇ içinde yer alan ve Başbakanlık Binası’na 5 km uzaklıkta olması planlanan TBMM Sosyal Tesisi’yle ilgili de itirazlar sürüyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, daha önce Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan TBMM Sosyal Tesisi’ne karşı bir hukuk zaferi daha kazandı.

TBMM Kongre ve Kültür Merkezi, düğün salonu, arşiv merkezi, spor kompleksi gibi yapıların da bulunduğu TBMM Sosyal Tesisi’nin yapılacağı alandaki iki binayı mahkeme kararıyla tescil ettirdi. Mahkeme “Her iki yapı grubunun da, döneminde oluşturulan tarım ve sanayi hamlesi ve beraberinde toplumsal yaşam düzeninin örnek bir temsili” olduğu gerekçesiyle binaların korunmasına hükmetti. Bu karara göre artık söz konusu alanda TBMM Sosyal Tesisi yapılamayacak. Ancak mahkeme kararı, iki binadan birini korumaya yetmedi. Dava devam ederken binalardan biri olan işçi memur lokantası yıkıldı.

Ankara Mimarlar Odası, Atatürk Orman Çiftliği’nde TBMM Sosyal Tesisinin yapılacağı alandaki işçi memur konutları ve lokantasının tescili için koruma kuruluna başvurmuştu. Koruma Kurulu ise bu talebi reddetmişti. Mimarlar Odası bunun üzerine kurul kararının iptali için dava açtı. 8. İdare Mahkemesi ise kararını geçtiğimiz günlerde verdi. Mahkeme, Koruma Kurulu’nun kararını iptal ederek söz konusu yapıların korunmasına hükmetti. Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan işçi ve memur lojmanlarının yıkımına yönelik, karar veren, uygulayan ve her aşamasında sorumluluğu olan kişilerle ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Candan, binaların tesciline yönelik mahkeme kararı için “Bu karar ile AOÇ’de TBMM Sosyal Tesisleri artık o alanda yapılamayacak. Atatürk Orman Çiftliği mücadelemiz hukuksal kazanımlarla devam ediyor. Anayasa Mahkemesi’nin artık AOÇ’deki hukuksuzluğu durdurmasını bekliyoruz” dedi.

Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) Başbakanlık Hizmet Binası ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı bulunuyor. Bu kararı değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Hukuksuz olarak yaptığımız hiçbir şey yok. Güçleri yetiyorsa yıksınlar. Yürütmeyi durdurdular, bu binayı durduramayacaklar. Açılışını da yapacağım, içine de girip oturacağım” demişti. Ankara Mimarlar Odası, Başbakan ve Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yargı kararına rağmen inşaatların süreceği yönündeki açıklamaları nedeniyle olayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.