WSJ: 'Erdoğan'a göre yabancı medya çalkantıyı körüklüyor'

Wall Street Journal’ın türkçe sitesinde yer alan haber-analiz, siyaset-medya ilişkileri üzerine:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merkez bankası lirayı desteklemek için yapılacak ara toplantıya hazırlanırken yabancı medya kuruluşları ile iş dünyası lobi gruplarının ülkedeki siyasi ve ekonomik karmaşayı daha da artırdığını ima etti.

Başbakan Erdoğan bugün milletvekillerine yaptığı konuşmada aralarında The Wall Street Journal ile British Broadcasting Corporation’ın da bulunduğu bazı yabancı medya kuruluşları ile Türkiye’nin en büyük şirketlerinden bazılarının bu kritik zamanda menfaat sağlamaya çalıştığını söyledi.

“Kardeşlerim, bu ülkede milli iradeyi her zaman bunlar çaldılar. Yetmedi, bu ülkenin kaynaklarını, bu ülkenin enerjisini bunlar hortumladılar,” diyen Erdoğan sözlerine, “Sadece BBC mi? Wall Street Journal..Bu gazetelerin patronları kimler? Bu gazetelerin patronlarının sahipleri kimler?” diye devam etti.

BBC, yorum için yapılan aramaya cevap vermezken Dow Jones ve The Wall Street Journal’ın Genel Yayın Yönetmeni Gerard Baker konu hakkında, “Türkiye’deki gelişmeleri ele alma biçimimiz önyargısız ve tarafsız. Türkiye’de yaşananları, tüm dünyada gazeteciliğimizin ayırıcı özelliği olan dürüst ve doğru odaklanma ile yayınlamaya devam edeceğiz,” diye konuştu.

Her iki yayın kuruluşu da son haftalarda, on yıllık siyasi ittifakın ardından Başbakan ile güç mücadelesine giren Fethullah Gülen ile röportajlar gerçekleştirdi.

The Wall Street Journal Gülen ile yapılan röportajı 20 Ocak tarihinde, BBC ise Gülen ile gerçekleştirilen televizyon röportajını 27 Ocak’ta yayınladı.

Erdoğan son haftalarda Türkiye’nin büyümesini baskı altına almak ve faiz oranlarının artışından çıkar sağlamaya çalımakla itham ettiği “faiz lobisine” ilişkin iddialarını yineleyerek yabancı medya kuruluşlarının Türkiye ile ilgili gelişmeleri ele alma biçimine getirdiği eleştirileri sertleştirdi. Başbakan daha önce de aralarında BBC, The Wall Street Journal, The Economist’in bulunduğu gazeteler ile Reuters Haber Ajansı’nı eleştirmişti.

Erdoğan’ı eleştirenler Başbakan’ın, hükümetinin yabancı düşmanların kuşatması altında olduğu izlenimini veren komplo teorilerinden keyif aldığını belirtti.

Teneo Intelligence Genel Müdürü Wolfango Piccoli konuyla ilgili olarak, “Erdoğan geçmişte de yabancıları suçlama stratejisini uygulamıştı ancak bu kez hedefler ve yoğunluk bakımından durum çok daha kötü. Bu durumun en azından yerel seçimlere kadar devam edeceğini düşünüyorum. Daha sonra sürmesi de olası,” diye konuştu.

Analistlere gore Başbakan, kabine revizyonuna da neden olan yolsuzluk soruşturması ile son zamanların en büyük tehdidi ile karşı karşıya. Siyasi krizin gelişmekte olan piyasalara ilişkin ekonomik görünümün kötüleşmesi ile daha da kızışması ile lira yolsuzluk soruşturmasının başladığı 17 Aralık’tan bu yana yaklaşık yüzde 20 değer kaybetti.

Yazının tamamı için buraya tıklayın.