‘Vize serbestisi AB’nin karar sürecinde sulandırılacak’

Avrupa Komisyonu’nun 4 Mayıs’ta Türk vatandaşlarının en geç Haziran ayı sonunda Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı alması sonrası AB’nin karar alma sürecinde Türkiye’ye vize serbestisi sulandırılacak.

vize.jpg

ABHaber’de yer alan haber şöyle:


ABHaber’e konuşan AB gözlemcileri, AB Komisyonu’nun tavsiye niteliğindeki kararı, Avrupa Parlamentosu AP ve AB Konseyi’nin onayının ardından uygulamaya girecek.Vize serbestisi işte bu süreçte sulandırılacak görüşünü otaya koydular.

AP’de Türkiye karşıtı bir havanın gözardı edilmemesi gerektiğini belirten AB gözlemcileri,”başta Kıbrıs,Yunanistan,Fransa ve İngiltere gibi ülkeler bu anlaşmaya karşılar.Üstelik AP’de Avrupa Komisyonu’nun tavsiye kararına söz konusu bu anlaşmaya karşı olanlar kendi görüşlerini içeren değişiklik önergeleriyle sulandırma ihtimali büyük o açıdan büyük bir beklentiye girilmemeli” diye konuştular.

AB gözlemcileri ABHaber’e şunları kaydetti:

”AP’de şu aşamada Türkiye lehine bir karar çıkartılması çok zor.Ortam müsait değil.Zemin kaydı 2009 AP seçimleri sonrası AP’de oluşan yapı ve Türkiye’deki son yıllardaki düşünce ve ifade özgülüğü gibi temel haklar alanındaki gelişmeler zaten mevcut olumsuz ortamı dahada büyüttü.Burada, AP’deki AB-Türkiye anlaşmasına karşı olanların öncülüğünde vize serbestisinin gerekli durumlarda askıya alınmasını öngören bir değişikliğin gündeme getirilip AP kararı olmasının büyük ihtimal dahilinde.Bu açıdan AB’de Türkiye konusunda rüzgar tersinden esiyor. AP’nin alacağı karar sonrası AB’nin karar organı Konseyde de yine vize serbestisine karşı olan ülkeler söz konusu Avrupa Komisyonu tavsye kararına bazı eklemeler yapılmasını sağlayacaklardır.O açıdan AP ve AB Konseyi vize serbestisine evet demesi sonrası orataya çıkacak metin ‘ne şiş yansın ne kebap yansın’ mealinde olacak.”

ABHaber’in aldığı bilgilere göre vize serbestisi süreci tüm tarafların istediklerinin karşılandığı ara formüllerin bulunduu metinlerle zamana yayılarak götürülmeye çalışılacak.

Avrupa Komisyonu’nun tavsiye kararı sonrası AB’de karar süreci:

Avrupa Komisyonu’nun tavsiye kararı, önce AP Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi’nde ele alınacak. Değişiklik önergelerinin ardından karar, AP Genel Kurulu’nun onayına sunulacak. Oylamada, kabul için salt çoğunluk yeterli olacak.

Olası değişikliklerle kabulün ardından karar, AB Konseyi’ne gönderilecek. AB Adalet ve İçişleri Konseyi’ndeki oylamada ise çifte nitelikli çoğunluk esas alınacak. Çifte nitelikli çoğunlukta oylamaya katılan üyelerin yüzde 55’inin kabul oyu vermesi gerekiyor.

Mevcut durumda 28 üyeden en az 16’sının onayı aranacak. Ancak kabul oyu veren ülkelerin toplam nüfusunun AB’nin nüfusunun yüzde 65’ini oluşturması şart.

Haberin tamamı burada.


Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, raporda 72 kriterden 8’inin karşılanmadığı belirtildi. Türkiye’nin Kıbrıs Rum Yönetimi dahil tüm AB üyelerine vize uygulamasından eşzamanlı vazgeçeceğine dair kararın dün Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından kolluk kuvvetleri yasasının da geçirilmesiyle eksik kriterlerin bugün itibariyle 6’ya düşmesi bekleniyor. Türkiye’nin birçok kriteri karşıladığı belirtilmekle birlikte kriterleri karşılamak için “çabalarını daha da yoğunlaştırması” istenen raporda “Komisyon Türk yetkililerin bu zamana kadar olumlu gelişme sağladığını bildirir ve haziran sonunda vize serbestisini elde etmek için tüm gereklilikleri karşılama çabalarını acilen hızlandırmasını teşvik eder” deniliyor.

  • Mevcut biyometrik pasaportların, güvenlik özelliklerini içerecek şekilde AB standartlarında güncellenmesinin de haziran sonuna kadar yetişmeyeceği raporda yer aldı. Türk yetkililer, çipli yeni tür pasaportları kısıtlı sayıda basmayı planlarken, eski pasaportların dönüşümünün sağlanması için çalışmaların kısa sürede tamamlanması beklenmiyor. Avrupalı bir kaynak “Haziranda sadece sembolik, belki yüzlerle ifade edilecek kadar kişi bu pasaporta kavuşacak; tamamen sembolik olacak” dedi.
  • Raporda Türkiye’nin göçmenlerin ülkelerine yollanmasını için üçüncü ülkelerle yapacağı geri kabul anlaşmalarının ve vize sistemini uyumlaştırmasının da zaman alacağı belirtildi. Bu kriterden feragat edilmesi istendi.
  • Yunanistan’a Türkiye üzerinden sığınmacıların geçişini önlemeyi hedefleyen mutabakat için Türkiye’nin şartları yerine getirdiği ve Yunanistan’a geçişlerde güçlü düşüş olduğu belirtildi.

‘Burnunu tutarak tavsiye edecek’

BBC Avrupa Editörü Katya Adler “Komisyon bu tavsiyeyi yaparsa, bunu burnunu ve nefesini tutarak yapacak” dedi. AB’nin kısa süreli seyahatlar için bile vize serbestisi getirirken ifade özgürlüğü, adil yargılama hakkı ve terörizm yasalarının azınlık haklarını koruyacak şekilde reforme edilmesini istediğini aktaran Adler “Kaynaklarım Komisyon’un açık vermeyeceğini söylüyor. Türkiye bozulmasın diye bu hafta yeşil ışık alacak. Ancak hala uyması gereken kriterler olduğu konusunda bilgilendirilecek” görüşünü aktardı.

Schengen Bölgesi ülkelerine vizesiz seyahati üç ay öne çekebilmek için Geri Kabul Anlaşması’na “evet” diyen Ankara, vize politikasında uyguladığı “mütekabiliyet” ilkesinden ödün verdi. Ankara’nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak tanımamasının göstergelerinden olan vize zorunluluğu dün Resmi Gazete’de yayınlanan kararla kaldırıldı. AB’nin Türkiye vatandaşlarına vizeyi kaldırdığı gün Türkiye de Kıbrıslı Rumlar dahil tüm AB vatandaşlarına vizeyi kaldıracak. Kıbrıslı Rumlar, İrlandalılar ve Britanyalılar Türkiye’ye vizesiz girecek, ancak bu ülkeler Schengen üyesi olmadığı için Türkiye vatandaşları bu ülkelere vizeyle girecek. Böylece 72 kriterden 22’ncisi yerine gelmiş oluyor.

Brüksel’e göre bu karar Türkiye için bir dönüm noktası. AB üyelik müzakerelerinin durmasında Kıbrıs önemli bir etken.

Dün Reuters’a konuşan bir Türk yetkili, Rumlara vize zorunluluğunun kaldırılmasının Kıbrıs’ın devlet hukuku açısından tanındığı anlamına gelmediğini söyledi. Türk yetkili, “AB bize vizeyi kaldırırsa biz de vize uyguladığımız AB ülkelerine vizeyi kaldırmış olacağız. Zaten Rumlar (Türkiye’ye) gelebiliyorlardı. Sadece vizeyi ayrı bir kağıda basıyorduk, şimdi vize gerekmeyecek” dedi.

Posted in: AB