Üsteğmen’in 15 Temmuz Genelkurmay tanıklığı

Genelkurmay Destek Kıtaları Grup Komutanlığı’nda takım komutanı Üsteğmen FahriKafkas 15 Temmuz günü karargahta başlayan hareketliliğin ardından Genelkurmay Görüntü İzleme Merkezi’ne girerek neler yaşandığını saniye saniye izledi.

Bu nedenle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘bilgi sahibi’ sıfatıyla Kafkas’ın ifadesine başvurdu.

Kafkas’a göre, saat 21.30 sularında karargâhın 1-A Kapısı’nda görevli uzman çavuş Serkan, genelkurmay başkanının yaveri Levent Türkkan’ın (halen tutuklu) kapıda hiçbir rütbeli personel kalmaması yolundaki talimatını iletti. Bu talimatın ardından başlarında bir kurmay albay bulunan 25-30 kişilik Özel Kuvvetler timi, kapıdan geçerek komutan katına girdi.

Kafkas, devamını şöyle anlattı:

“Tabur komutanımız Hasan Yücel, telsizle Görüntü İzleme Merkezi’ne gelmemi istedi. Tabur komutanım olağandışı bir durum olduğunu düşünerek Görüntü İzleme Merkezi’ne gelip görüntüleri takip ettiğini söyledi. İçeride Destek Kıtaları Grup Komutanı Albay Cengiz Aydın da vardı, kapıyı içeriden kilitledik ve komuta katında yaşananları izlemeye başladık. Genelkurmay başkanının karargâhında Tümgenaral Mehmet Dişli, Tuğgeneral Mehmet Partigöç, Albay Ramazan Gözel, Yarbay Levent Türkkan, Yarbay Oktan Felekoğlu, Yarbay Bünyamin Tüneri’yi gördüm. Bu şahısların sürekli konuşarak gezmesi dikkatimi çekti. 25-30 kişilik Özel Kuvvetler ekibi katlara dağıldı. Genelkurmay başkanımızın koruma ekibi ve Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü’nün ellerinin ve gözlerinin bağlı olduğunu gördüm. İlk başta tatbikat olduğunu düşündük.”

Kafkas, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak ve Kurmay Başkanı İhsan Uyar’ın karargaha geldiklerinde araçtan iner inmez Özel Kuvvetler’ce yere serilip elleri arkadan bağlanarak götürüldüğünü söyledi.

Bir süre sonra bulunduğu odaya komuta katında olanların geldiğini söyleyen Kafkas, şunları anlattı:

“Partigöç ve Yarbay Gökhan Eski, Görüntü İzleme Merkezi’ne geldi. Kapıyı çaldılar, açtık ve içeri girdiler. Partigöç cep telefonuyla mesajlaşıyordu. Grup Komutanı Cengiz Aydın durumun ne olduğunu sorunca Partigöç, ‘Yaklaşık bir haftadır komutanlarımızın güvenliğiyle ilgili duyumlar aldık. Hükümet tarafından tutuklanacağını duyduk. Onlardan önce hareket edip komutanlarımızı güvenli yere sevk edeceğiz. Komutanları tahliye ettikten sonra halk galeyana gelebilir. Genelkurmay çevresinin emniyetinin sağlanması gerekiyor’ dedi. Bir süre sonra Partigöç ve Eski gitti. Görüntüleri takip ettiğimiz sırada genelkurmay başkanımızın komuta katından tahliye edildiğini gördüm. Etrafı Özel Kuvvetler tarafından çevrelenmiş şekilde binadan çıktı. Elinde kepi ve montu vardı, herhangi bir zorlama olmadı. Genelkurmay 2’inci başkanının nasıl dışarı çıkarıldığını göremedim.”

‘Akın Öztürk’ü aradı’

Partigöç’ün tekrar bulundukları Görüntü İzleme Merkezi’ne gelerek eski Hava Kuvvetleri komutanı Akın Öztürk’ü aradığını söyleyen Kafkas şöyle sürdürdü: 

Komutanı Akıncı Üssü’ne tahliye ettik, siz de oraya geçin’ dedi. Görüşmeyi sonlandırdıktan sonra grup komutanımıza halkın karargâha girme ihtimaline karşı çevre emniyetinin sağlanması gerektiğini söyledi. Çıkarken de pide-fırın bölgesinde kollarından bağlanmış er ve birkaç rütbeli personelin Özel Kuvvetler personeli tarafından bekletildiğini söyleyerek, ‘Ben şimdi talimat veriyorum, onları bırakacaklar, siz bunları tabura güvenli bir şekilde götürürsünüz’ dedi.”

“Hava aydınlanana kadar hizmet taburunda bekledik. Gün ağardıktan sonra hasar tespiti yapmak üzere tabur komutanım Yücel’le birlikte komuta katına gittik. Genelkurmay başkanının emir subayının odasında daha önce paralel yapılanmadan işlem yapılan Albay Muharrem Öztürk’ü gördük, ancak yanına gitmeden dışarı çıktı. Yücel ile genelkurmay başkanının tahliye edilmediği, darbe girişimi olduğu sonucuna vardık. Hizmet taburuna gidip istişare yaptık, tüm er ve erbaşları tahliye etmemiz gerektiğini düşündük. Grup komutanımız Cengiz Aydın’a durumu bildirdik. Bunun üzerine genelkurmayın 5 nolu kapısına yaklaşık bin askeri yönlendirdik ve polisle koordineli tahliyelerini sağladık.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *