Türkiye’ye ateşkes uyarısı

ABD ile Rusya, Suriye’de ateşkesin 27 Şubat’ta başlaması için anlaştı. IŞİD ve Kaide kolu Nusra’yı kapsamayacak ateşkesin yürürlüğa girmesi için tüm taraflar 26 Şubat öğlene dek anlaşmaya uymayı teyit edecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Barack Obama ile telefon görüşmesinin ardından “ABD ile ateşkesi kontrol için etkili mekanizma kurmaya hazırız. Sıcak hatlar, çalışma grupları oluşturulacak” dedi.

Şam’la birlikte ateşkes için gerekli çabayı göstermeyi vaat eden Rus lider “Yıllardır süren katliamı durdurmak için nihayet gerçek bir şans doğdu” diye konuştu. Putin, IŞİD, Nusra gibi BM’nin terör listesindekileri vurmaya devam edeceğini belirtti. Öncesinde ABD, desteklediği grupların Rusya tarafından Nusra ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle vurulmasını istemiyordu. Ankara-Riyad güdümlü Suriye muhalefeti ise Nusra için ateşkes istemişti.

Dün ABD Dışişleri sözcüsü Mark Toner “Türkiye’yi bombardımanı kesmesine dair daha önce uyardık ve ateşkesin herkesi kapsadığını bir daha hatırlatırız. Politikamız değişmedi” dedi.