‘Türkiye’nin üçte ikisi yolsuzluk endişesi içinde’

ABD merkezli araştırma şirketi Pew’in 2007-2014 yılları arasında gerçekleştirdiği anket sonucuna göre Türkiye yüzde 25’lik artışla yolsuzluktan en çok endişe eden üçüncü ülke oldu.


Dünyada gelişmekte olan birçok ülkede geçmiş yıllara göre yolsuzluk daha fazla kişi tarafından başlı başına büyük bir problem olarak görülmeye başlandı. Pew’in son 7 yılda 20 ülke üzerinde yaptığı araştırmaya göre yolsuzluk endişesi ortalama yüzde 15 artış gösterdi. En büyük artışın yaşandığı üç ülke ise sırasıyla Malezya, Gana ve Türkiye oldu.

Cihan Haber Ajansı’nın haberine göre, 2007 yılında Türkiye’de yolsuzluk endişesi taşıyanların oranı yüzde 37 iken 2014’te bu rakam yüzde 62 olarak kaydedildi. Türkiye’yi bu endişe artışında takip eden ülkeler arasında ise Tanzanya, Uganda, Çin ve Meksika bulunuyor.

Son anket verilerinin aksine Polonya ise yolsuzluk konusundaki endişesini yüzde 15’lik bir gerileme ile yenmiş görünüyor. Polonya’da 2007 yılında yüzde 61 olan oran bu yıl yüzde 46 oldu.

Pew tarafından Mart-Haziran 2014 arasında, toplam 34 ülkede yaklaşık 39 bin kişi üzerinde yapılan diğer bir ankete göre ise halkın yüzde 76’sı, yolsuzluğa bulaşmış siyasileri “ülkelerindeki en büyük sorun” olduğunu düşünüyor. Öne çıkan ülkeler arasında bulunan Çin’de yolsuzluk yapan yetkililerden rahatsız olanların sayısı yüzde 54’e yükseldi.

Ankette geçen yıllar içerisinde Türkiye’nin de içinde bulunduğu birkaç ülke dışında araştırma sonuçlarında büyük bir fark olmadığına dikkat çekiliyor.