‘Stokçuluk hortladı, zam yağmuru geliyor’

Yüzde 30’a yaklaşan gıda enflasyonu mutfaktaki yangını büyüttü. Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz stokçuluğun hortladığını ve zamların bu yüzden yapıldığını söyledi.

Kopuz’a göre hükümet müdahale etmezse sanayici oluşan ek maliyeti ürün fiyatlarına yansıtacak fiyatlar daha da artacak.

    Kopuz, gıda sektöründeki gelişmeleri değerlendirdiği basın toplantısında, olumsuz iklim koşullarından dolayı yaşanan rekolte kaybının yanı sıra piyasadaki spekülatif hareketlerin sanayiciyi mağdur ettiğini belirterek, “Bir miktar rekolte kaybı olabilir. Ancak aracılar, birlikler fiyatlar artacak diye çiftçiyi yanlış yönlendirerek ürünlerin piyasaya arzını geciktiriyorlar. Bazı birlikler bu şekilde komisyonlarını yükseltme peşindeler.” dedi ve ekledi: “Özellikle belli kalemlerde çok ciddi fiyat artışı söz konusu. Sanayici tedarik ettiği hammaddeyi normal fiyatın çok üzerinde oluşan spekülatif bir fiyatla alırsa sonunda tüketiciye yansıtmak zorunda. Zam yapmamak adına sabrımızı sonuna kadar zorluyoruz. Ancak bıçak kemiğe dayandı. Devlet bu işe el koymazsa zamlar kapıda.”

    Kopuz’un verdiği bilgiye göre, en yüksek fiyat artışının görüldüğü ürünlerden fındık yüzde 75, buğday ise yüzde 30 zamlanmış durumda. Kuraklık ve don gibi etkenlerin çeşitli ürünlerde bir miktar rekolte kaybına neden olduğunu, ancak bu kadar yüksek fiyat artışını getirecek bir etkisi olmadığını belirten Kopuz, “Örneğin fındıkta 150.000 tonluk bir açık olduğu düşünüldüğünde, fiyat artışının en fazla yüzde 20 olarak yansıması lazım. Oysa artış şu anda yüzde 75’e ulaştı.” dedi.

EKMEĞE ZAM GELEBİLİR

Ekmeğe de zam gelebileceğini söyleyen Kopuz, “Buğday bugün geldiğimiz noktada yüzde 30 zamlı. Yarın belki bu yüzde 40-50’ye çıkacak, gidişat oraya doğru. Bu ortamda ekmeğe de zam gelir.” diye konuştu. Toplantıda verilen bilgiye göre, gıda ve içecek sanayiinin büyüklüğü 2013 yılında 290 milyar lira olarak gerçekleşti. Sektörün Türkiye GSYH’sındaki payı ise yüzde 18,6 seviyesinde bulunuyor. Toplam 39.583 işletmenin faaliyet gösterdiği sektörün 2013 ihracatı ise 11,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

    Gıda fiyatlarındaki artışın sınırlandırılması konusunda Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın TMO’nun daha etkin kullanılabileceği yönündeki değerlendirmelerine katıldığını söyleyen Kopuz, “(Gıda fiyatlarındaki) bu hareketler denetlenip düzenlenmezse Türkiye’de enflasyon oranları daha da zıplayabilir.” dedi. TÜFE temmuz ayında gıdada Ramazan ve kuraklığın etkisiyle beklenen düşüşün olmaması ve başta eğlence-kültür, ulaştırma ve alkollü içecekler-tütün olmak üzere birçok alt grupta yaşanan yükseliş nedeniyle yüzde 0,15’lik artış beklentisinin üzerinde yüzde 0,45 yükseldi. TÜİK’in açıkladığı verilere göre TÜFE’de yıllık artış yüzde 9,32 oldu. Başçı, kuraklığın gıda fiyatları ve enflasyona olumsuz yansımalarına karşı, belirli tarım ürünlerinde uygulanacak aktif bir dış ticaret politikasının gıda fiyatlarındaki yukarı yönlü riskleri sınırlamakta etkili olabileceğini söylemişti.

(Reuters)