Slogan atma kodese girersin: Erdoğan'a hakaretten Eskişehir'de 17 gence hapis

Eskişehir’de 17 genç “IMFnin uşağı” sloganıyla Erdoğan’a hakaretten 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

Karar, “Erdoğan’a serbest, gençlere yasak” diye yorumlandı.

Taraf’ın haberi şöyle:

Eskişehir’de katıldıkları protesto gösterisi sırasında attıkları sloganlarla Başbakan Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla yargılanan 14 kişi 2’şer yıl, 3 kişi de 1’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

19 Şubat 2012’de sosyal güvenlik yasasındaki değişiklikleri protesto için toplanan, çoğu üniversite öğrencisi olan bir grup tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapıldı.

İddialara göre gruptakiler Başbakan Erdoğan aleyhine slogan atttı. Gruptaki 17 kişi hakkında attıkları sloganlar nedeniyle “Kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla dava açıldı.

Tutuksuz yargılanan sanıklardan karar duruşmasına katılan Murat Ocak ve Muzaffer Kurtoğlu atılan sloganların suç olduğunu bilmediklerini söyleyerek beraatlerini istedi. Sanık avukatlarından Esra Başbakkal Kara, müvekkillerinin attıkları sloganların ifade özgürlüğü kapsamında söylenen sözler olduğunu ifade ederek, şu savunmayı yaptı: “Müvekkillerimin sarf ettiği sözlerin AİHM’nin içtihatları, özellikle Kılıç Eren kararında da belirtildiği üzere ifade özgürlüğü kapsamında söylenen sözlerdir, suç unsuru taşımamaktadır, bu nedenle beraatlarını talep ediyorum.” Avukat Özgür Özlem Öngel de müvekkillerinin sloganları ile Başbakan Erdoğan’I değil, hükümet olarak icraatlarını kast ettiklerini belirterek, “Bu yapılan siyasi bir eylem olduğu için kişinin sahsı hedef alınarak söylenmiş ve hakaret kastı ile söylenmiş sözler değildir, siyasi eleştiri niteliğindedir” dedi.

Eskişehir 4’üncü Sulh Ceza Mahkemesi üç sanığı 1’er yıl, 14 sanığı ise 2’şer yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme cezalarda indireme gitmedi ve hükmün açıklamasını geriye bırakmadı. Kararda, sanıkların kişilik özellikleri ve Uyap sisteminden yapılan incelemede birçok kez kamu görevlisine hakaret, görevi yaptırmamak için direnme, şiddet gibi suçlardan kayıtları olduğu belirtildi. Bu yüzden sanıkların yeniden suç işlemeyecekleri konusunda kanaate varılmadığı belirtilerek 249 TL’lik yargılama giderininde de sanıklardan tahsiline karar verildi.

Avukat Pınar Çelik Arpacı, kararı temyize göndereceklerini söyledi. Çelik, daha önceki duruşmalarda reddi hakim talebinde bulundukları bir üst mahkemenin de bunu kabul etmediğini belirterek, hakimin bu nedenle cezalarda indirime gitmemiş olabileceğini öne sürdü. Arpacı, “Hakim benzer davada başka bir sanığa verdiği cezada indirime gitti. Hakimi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na şikayet edeceğiz” diye konuştu.

Göstericiler eylemde, “IMF’nin uşağı, patronların uşağı Tayyip Erdoğan” şeklinde slogan atmıştı. “Uşak” ifadesini Başbakan Erdoğan da geçen günlerde Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne için kullanmıştı. Erdoğan, “Şimdi paralel devletin uşaklarından biri çıkmış ‘Ak Parti kapatılmalıdır’ diyor. Senin aldığın ilim buysa biz batmışız” demişti.

Bu arada Mersin Üniversitesi öğrencisi Bahar Salim’ın yurt yolunda trafik kazasında ölmesini protesto etmek için düzenlenen eylemde rektörlük binasını işgal eden 121 öğrenci hakkında da adli ve idari soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.