Samaras, Erdoğan'a Atina'da cami yaptırır mı?

İmkansız demeyelim, ama çok zor. Birincisi, Samaras politik çizgi ve kariyeri itibarıyla hem İslamofob, hem de Türkofob’dur. Son döneminde bu değişmiş, yumuşamış olabilir.
Ancak, öyle olsa dahi, bu konunun, yani Atina’da cami yapımının Türkiye’ye finanse ettirilmesi konusunun Yunanistan’da nasıl bir siyasi dinamit olabileceğini Türkiye’de anlayamanların sayısı çok. Samaras olumlu yanıt vermemiştir, belki nezaketen Erdoğan’a ‘bakarız’ anlamında evet ve hayır arası bir yanıt vermiştir. Samaras konuyu bırakın parlamentoya kendi partisine kabul ettirmekte zorlanacaktır. Kızılca kıyamet kopar. Altın Şafak başta olmak üzere ne kadar sağcı ve milliyetçi güç ayağa kalkar.
En iyi ihtimal, Samaras’ın bu konuda aradan tamamen çekilip Atina belediyesi seviyesinde yapım konusunu Türkiye ile halletmesidir. Ama.zayıf ihtimal.
Öyle katı bir ortam var ki Yunanistan’da. Düşünün, Selanik ötesinde batı ve güneyde Müslüman mezarlığı yok! Batı Trakya dışında ölen herhangi bir Müslüman defnedilmek için Batı Trakya’ya götürülmek zorunda.
Kısacası Erdoğan iyi niyetli ama, sonuç almak konusunda gçekçi olunmalı.