Reuters haber ajansı, yeni bir telefon konuşması kaydını yayınladı

Reuters haber ajansı, Başbakan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen yeni bir konuşmayı yayınladı.

Konuşmada, telefonda soyadı verilmeyen Sıtkı adlı bir işadamı hakkında “Kucağımıza düşecekler” diye söz ediliyor.

25 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında ifade vermesi için tebligat çıkarılan Bilal Erdoğan’ın dinlenen telefonunda babası Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaptığı öne sürülen görüşmeleri içeren ses kayıtlarından ikincisi, dün (26 Şubat 2014) akşam saatlerinde sosyal medyaya yansıdı.

Başçalan adı altındaki bir Youtube hesabından internette dolaşıma sokulan, Reuters ve Cumhuriyet gazetesi tarafından haberleştirilen ses kaydına göre, Bilal Erdoğan olduğu iddia edilen kişi Başbakan Tayyip Erdoğan olduğu öne sürülen kişiye telefonda  Sıtkı adlı bir işadamının transfer işleminde yaşanan aksaklıktan dolayı 10 milyon dolar getirebildiğini söylüyor.

Kayıtta; Başbakan olduğu iddia edilen kişi Bilal Erdoğan olduğu öne sürülen kişiye “Parayı kesinlikle alma. Ne söz verdiyse onu getirecekse getirsin, getirmeyecekse gerek yok. Başkaları getiriyor da o niye getiremiyor, laf mı yani. Hiç. Bunlar ne zannediyorlar bu işi ya. Ama şimdi düşüyorlar, kucağımıza düşecekler merak etme” diyor.

Kaydı sızdıranlar, konuşmada Başbakan olduğu iddia edilen kişinin, soyadı verilmeyen Sıtkı adlı işadamının getirdiği para miktarını az bulduğunu ima ettiğini öne sürüyor.

Öte yandan Reuters, ses kaydına ilişkin haberine konuşmaların gerçek olup olmadığını teyit edemediği notunu düşerken, üst düzey bir hükümet yetkilisinin “Yayımlanan kayıtların gerçek olup olmadığını kontrol edeceğiz, şimdilik bir açıklama planlamıyoruz” dediği bilgisini aktardı.