Patronlar arasında derin endişe: 'Bu en kötü senaryo'

Doların rekor seviyeye çıkması üzerine Merkez Bankası’nın şok faiz artışı iş dünyasında yüksek faiz-yüksek kur endişesi yarattı.

Wall Street Journal Türkiye’ye konuşan iş dünyası temsilcileri bu tabloyu en kötü senaryo olarak tanımladı.

Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan “Bu 1 sene sürebilecek bir tablo. Büyüme yavaşlayacak. İşzilik artacak. 3-5 ayda neticeleri göreceğiz. bu kötü bir senaryo” derken İTKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi kurun daha da yükselip faizin de bu seviyede olması durumunda birçok firmanın sıkıntıya girebileceğini belirtti.

Para Politikası Kurulu’nun önceki gün aldığı faiz artırım kararının ardından dolar bugün 2.30 TL seviyesini gördü. FED’in tahvil alımını 10 milyar dolar daha azaltacağı yönündeki kararının ardından yükselmeye devam eden döviz kurları patronların moralini bozuyor.

Çünkü Türkiye’deki şirketler bu tabloya hem TL hem de döviz borçlu yakalandı.

Kur ve fazilerin yükselmesiyle birlikte her iki tür borçları da yükselen şirketler tablonun bu şekilde seyretmesinden tedirgin.

image

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan

İş dünyası bu yaşananların zincirleme bir reaksiyonun başlangıcı olduğu görüşünde. Kurda ve faizde yeni bir seviyenin oluşuyor olduğunu dile getiren Özilhan bu dönemi ve süresi konusundaki beklentisini şöyle tanımlıyor: “Düşük yerine yükske faiz ve 2.30’lar sev,yesinde kur dengesi oluştu. Hepimiz buna adapte olacağız. Ama büyüme yavaşlayacak, İşsizlik artacak. Üretimler düşecek. Talep düşecek. Belirli bir dönem böyle gittikten sonra tekrar düzene girecek. Bunun 1 senelik bir gelişim olmasını bekliyorum.”

Haberin tamamı burada.