“Partili cumhurbaşkanlığı teklifi haziranda Meclis’te”

ddff

Türkiye adım adım başkanlık rejimine geçişe hazırlanıyor.

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, partili cumhurbaşkanlığının önünü açacak anayasa teklifini haziranda Meclis’e sunacaklarını söyledi.

NTV’ye konuşan Canikli, başkanlık sistemini de içeren bir anayasa değişikliğini hayata geçirmeyi mutlaka istediklerini belirterek, partili cumhurbaşkanlığı düzenlemesinin ‘geçiş formülü’ olduğunu söyledi.

Diğer partilerle anlaşma sağlanamadığı için yaklaşık dört-beş maddelik bir düzenlemeyi Meclis’e sunacaklarını kaydeden Canikli, “Bu konuda 4-5 maddeyi geçmeyecek düzenlemeyi diğer partilere de götürüp, görüşebiliriz. Haziran ortasına doğru bu düzenleme Meclis’e gelir. Başkanlık sisteminin anayasaya tüm kurumlarıyla monte edilmesini istiyoruz, partili cumhurbaşkanı ise kısmen geçiş formülü olabilir” diye konuştu.

canik

Cumhurbaşkanı ve başbakan arasında sürekli çatışma potansiyelinin olduğunu savunan Canikli, mevcut sistemden sıkıntı duyduklarını söyledi: “Bu sistem böyle gitmez. Çatışmayı körükleyen bir anayasayla gitmez. Sistem bu kilidi açamıyor. Hele ileride sonraki dönemlerde farklı siyasi partilerden başbakan ve cumhurbaşkanı geldiğini düşündüğünüzde tam anlamıyla sistem krizine dönüşür. Bunu netleştirmemiz gerekir.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘ipini çekmesi’nin ardından AKP cephesinde ‘başkanlık sistemi’ tartışmaları ön plana çıkmıştı.

Erdoğan,  yeni anayasanın hazırlanması gerektiğine vurgu yaparak, “Başkanlık sistemi yeni değil, bizim için gelenekseldir” diye konuşmuştu.

Erdoğan, daha önce de yeni anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili “Kendi meşveret meclisimdeki danışmanlarımla bu konuda çalışmalar yapıyorum” demişti.

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop ise, Türkiye’nin ‘yeniden kurulduğunu’ belirterek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ortaokula giderken Türkiye’de başkanlık sisteminin tartışıldığını öne sürmüştü.