'P24 Platformu, bağımsız medya için çalışacak'

‘Son iki yıldır, hükümetin baskıları yüzünden öyle bir durum ortaya çıktı ki, gazetecilik, habercilik, yorumculuk ateşten gömlek haline geldi. Bir çeşit cezai tedbir olarak hükümetin hoşlanmadığı meslektaşlarımız kendilerini kapıda buldu. Biz de medya için rasathane kurduk.’

Son bir yılda çalıştığı gazetelerden ayrılmak zorunda bırakılan gazeteciler ‘Punto 24 (P24) isimli bir dernek kurdu. Onursal başkanlığını Milliyet’ten ayrılan Hasan Cemal’in üstlendiği derneğin kurucu üyeleri arasında Yavuz Baydar, Yasemin Çongar, Murat Sabuncu, Doğan Akın, Hazal Özvarış ve Andrew Finkel gibi ünlü gazeteciler yer alıyor.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Yavuz Baydar, P24’ün bağımsız gazetecilik platformu olduğunu söyledi. Bahçeşehir Üniversitesi’yle işbirliği yaparak gazeteci adaylarına özgür ve bağımsız gazeteciliği öğreteceklerini ifade eden Baydar, “Medya, Türkiye’de kötü durumda. En sorunlu en problemli sektördü zaten. Özellikle son 2 yıldır başta Başbakan Erdoğan olmak üzere hükümetin ve onlarla sıkı işbirliği yapan medya patronlarının baskıları yüzünden öyle bir durum ortaya çıktı ki, gazetecilik, habercilik, yorumculuk, editörlük ateşten gömlek haline geldi. Hepimiz çok zor şartlar altında çalışıyoruz.” dedi.

Baydar, şöyle devam etti: “Son 2 yıldır özellikle bir çeşit cezai tedbir olarak hükümetin hoşlanmadığı meslektaşlarımız kendilerini kapıda buldular. Pek çoğumuz bu kaderi paylaşmış durumdayız. Amacımız; birkaç farklı şey yapmak. Biri, rasathane gibi gözlemevi oluşturmak. İnternetiyle, radyosuyla, televizyonuyla gazetesiyle medya sektörünün performansını denetim ve mercek altına alacağız. Yalan haber, karartma haber, hükümet baskıları, patron baskıları açısından durumumuz nedir? Bu konularda nabız tutacağız. Bir çeşit barometre gibi.”

Yeni mezun ya da son sınıftaki gazetecilik öğrencilerine yönelik çeşitli çalıştay ve atölye çalışmalarıyla Türkiye’nin en çok bozulmuş gazetecilik alanlarında eğitim vereceklerini belirten Baydar, onları doğru gazeteciliğe hazırlayacaklarını söyledi. Savunma, yolsuzluk, yargı ve magazin gibi konularda muhabirlik eğitimi vereceklerini kaydeden Baydar, bu konuda çok iddialı ve heyecanlı olduklarını aktardı. Yerel seçimlerin yapılacağı 30 Mart’a kadar P24 seçim otobüsüyle illeri gezeceklerini anlatan Baydar, “Yerli ve yabancı meslektaşlarımızı da bindireceğimiz bu otobüsle Diyarbakır’dan Trabzon’a, Van’dan Kırklareli’ne kadar bölge bölge il il gezip, yerel seçimleri izleyeceğiz. Bölgelerdeki yerel basın mensuplarıyla da buluşacağız.” diye konuştu.

Türkiye’de medyanın boğulur hale gelmesinin uluslararası platformlarda da rahatsızlık meydana getirdiği bilgisini veren Yavuz Baydar şöyle konuştu: “Uluslararası gazetecilik örgütleri gözünü buraya çevirmiş durumda. Kendi çapımızda küçük olabilir ama önemli adımlar atarak bir çeşit kanal olmaya çalışıyoruz. Bu platform sadece özgür gazeteciliği değil, editoryal bağımsızlığın neredeyse sıfır olduğu bir ortamda, bağımsız gazeteciliği cesaretlendirici, teşvik edici ve onun alanını genişletici bir faaliyetin odak noktası olacak.”

Dernek kurucularının ortak özelliklerinden bahseden Baydar, “Hepimizin başından kötü şeyler geçti. İşten atıldık. Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü koruyacağız derken zorlandık, başımıza iş açıldı ve bir şekilde piştik. Başta Hasan Cemal olmak üzere sadece Türkiye’de değil bölgemizde ve dünyada iyi kötü tanınan insanlarız. Genişlemeyi düşünüyoruz. Mesleğin bilincinde ve farkındalığı olan genç meslektaşlarımızla bağ kurup onları bünyemize katmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *