Otoyolda ters yöne dalan Temel gibi hükümet!

Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘özgürlükler’ meselesi üzerine gene döktürmüş.

Davos’ta medya ve ifade özgürlükleri üzerine sorulan soruları yanıtlarken şöyle buyurmuşlar:

‘’Türkiye’de ifade özgürlüğüne karşı bir baskı olsaydı buna ilk karşı çıkan ben olurdum. Basın özgürlüğü konusunda herhangi bir engelleme, sınırlama söz konusu değil. Şu an cezaevinde olan gazetecilere açılan davalar bizim iktidar dönemimize ait değil. 1990’larda açılmış davalar. Tümü de yasadığı faaliyetlerden dolayı tutuklanmış, gazetecilikten değil. Elbette bizim dönemimize ait yürütülen yeni soruşturmalar da var. Ve bu soruşturmalar kapsamında tutuklu bulunanlar, gazetecilik faaliyetlerinden dolayı suçlanmıyorlar. 17 kişinin hiçbiri gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu değil.’’ 

Bu sözler ruhunu iktidara parsellemiş bir havuz medyası borazanından gelmiş olsaydı, ‘haydi kardeşim, yürü git işine’ deyip geçilirdi.

Ama bu sözlerin sahibi, evvelce de CNN’de ‘basın özgürlüğü benim kırmızı çizgilerimdir’ sözlerini sarf etmiş olan bir başbakan, yani siyasi icraatın başında olduğunu farz ettiğimiz bir yetkili.

İnsan, karşımıza mükerrer olarak çıkan bu beylik cümleleri duydukça ne diyeceğini, hayır, şaşırmıyor.

Başbakan mütebessim çehresiyle bunları tekrarlayıp duruyor, ama nedense bütün dünya farklı bir kanaate sahip ve bu kanaat iyice kemikleşmiş durumda.

TCK Madde 299’dan gazetecilere ‘cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturmaları, davalar yağmur gibi yağmakta. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun aktardığı verilere göre son iki yılda işinden edilen gazeteci sayısı 7 bin dolayında.

Bianet dökümüne göre şu anda gazeteci olarak hapiste 32 kişi var.

Hapse atılma sebeplerini ince eleyip sık dokumakla bilinen iki uluslararası örgütten Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre (CPJ) şu anda 13 kişi, yine benzer titizlikle araştırma yapan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’ne (RSF) göre ise mesleki faaliyetlerinden ötürü hapiste en az 9 kişi bulunuyor.

Ama tabii bunların hiçbiri Davutoğlu’na göre gazeteci değil.

Ne Erdem Gül ne Can Dündar, ne Mehmet Baransu, ne Hidayet Karaca, ne de bu listelerde adı geçen diğer meslektaşlarımız.

Davutoğlu Türkiye’deki sistemin faşizan cezai işlemler nedeniyle aynen eski Doğu Bloku veya mevcut Orta Asya diktatörlüklerindeki gibi ‘siyasi suçlu’ kavramını hortlattığının, bu algının üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi çevrelerinde artık iyice kabul görmekte olduğunun da belli ki farkında değil.

Gazeteler AKP’li holiganlarca tahrip edilmiş, medya gruplarına girilmiş, kayyımlar atanmış, Güneydoğu’da gazetecilik sıfırlanmış, sansür-otosansür ayyuka çıkmış, ve en son Haberdar sitesi genel yayın yönetmeni Said Sefa örneğinde görüldüğü gibi, hiçbir hâkim kararı olmadan gazetecinin pasaportuna zorla el konma safhasına geçilmiş, burada görevli yabancı muhabirlerin akreditasyonları da uzatılmamaya başlanmış, ve Başbakanımız sanıyor ki dünyaya binbir gece masalları anlatınca kanaatler değişecek.

Baskı yok, öyle mi?

Şimdi Davutoğlu’nun önüne akademik Unvanını (Prof.) ekleyelim ve dünyanın saygın 350 akademisyeninin, Türkiye’de bini aşkın meslektaşına karşı ‘olmayan’ (!) baskılara karşı en son yayınladığı bildirgeye göz atalım:

‘’Türk bilim insanlarının ülkelerinde gittikçe artan şiddet, ve özellikle devletin Kürt bölgelerinde yaşayan vatandaşlarına yönelik saldırgan ve yasa dışı davranışı karşısında duydukları kaygıyı sadece dile getirdikleri için baskı, eziyet ve soruşturmaya tabi tutulmalarını dehşetle karşılıyoruz.’’

Evet ‘dehşetle’ izliyorlar.

Ve baskılara hemen son verilmesini, insan haklarına saygı gösterilmesini talep ediyorlar.

Hükümetiniz, otoyolda yanlış yönde ‘ne birisu, hepisu, hepisu!’ diye tek başına araba süren Temel gibi.

Hiç değilse bunu anlayın, Ahmet Bey!

Size gülüyorlar acı acı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *