Maden ocağının asıl patronu, RP eski milletvekili Abdullah Özbey

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde su baskını nedeniyle 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağının asıl patronunun “madencilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesine karşı çıkan” Özbey Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Refah Partisi eski milletvekili Abdullah Özbey.

Ermenek ilçesinde kömür ocaklarının yoğun olduğu Güneyyurt Beldesi ile Pamuklu Köyü arasında bulunan Has Şekerler Madencilik LTD. ŞTİ.’ye ait linyit kömürü ocağında, su baskını sonucu mahsur kalan 18 işçi için arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken, maden ocağının sahiplerine ilişkin çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

Birgün’den Elçin Yıldıral’ın haberine göre ayrıntılar şöyle:

Saffet Uyar’ın sahibi olduğu Has Şekerler Madencilik, Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmesi LTD. ŞTİ bünyesinde çalışan dört taşeron firmadan biri. Facianın yaşandığı ocağın da bulunduğu sahayı rödovans usulü ile TKİ’den kiralayarak işleten ve 1967 yılında kurulan Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmesi ise Özbey Grup bünyesinde faaliyet gösteriyor.

1942 yılında Hasan Özbey tarafından temelleri atılan Özbey Grup, madencilikten gıdaya, petrol ve otomotive kadar pek çok sektörde iş yapan büyük bir holding. Bünyesinde yedi şirket barındıran ve Hasan Özbey’in beş oğlu tarafından yönetilen Özbey Grup’un yönetim kurulu başkanı ise kamuoyunun tanıdığı bir isim: Abdullah Özbey.

Abdullah Özbey, Özbey Grup bünyesindeki hemen tüm şirketlerin yönetiminde yer alıyor. Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmesi’nin de şirket müdürü olan Özbey, aynı zamanda bu yıl şubat ayında kurulan Selçuklu Sanayici İşadamları Derneği’nin (SELSİAD) Genel Sekreterliği görevini de yürütüyor.

İş dünyasının bilinen ismi Abdullah Özbey’i Türkiye siyasete atıldığı dönemde tanıdı. Saadet Partisi’nin kurucuları arasında yer alan Özbey, Refah Partisi’nden 20. Dönem Karaman Milletvekilliği yaptı.

Milletvekili olduğu dönemde Özbey hakkında, dönemin başbakanı Mesut Yılmaz ve bakanlar tarafından dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis’e fezleke verildi. 1997 tarihli söz konusu fezlekede, Özbey’in ‘Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu yaralamaya sebebiyet verme’ suçundan yasama dokunulmazlığının kaldırılması talep edildi.

Dönemin Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden oluşan Karma Komisyon, Karaman Milletvekili Abdullah Özbey hakkındaki kovuşturmanın, Özbey’in milletvekili sıfatı sona erinceye kadar ertelenmesine karar verdi. Yani Özbey’in dokunulmazlığı kaldırılmadı.

Özbey’in sicilindeki şaibeler bununla da sınırlı değil. Özbey, 2003 yılında KİMPAŞ davası kapsamında tutuklandı. KİMPAŞ Holding’in 14 yöneticisi arasında yer alan Özbey, Sermaye Piyasası Kanunu’na (SPK) muhalefet etmek suçlamasıyla yargılandı.

SPK’nin Karaman Savcılığı’na suç duyurusunda bulunması üzerine başlayan soruşturma sonucu açılan dava, 2006’da sonuçlandı. Aralarında Özbey’in de olduğu 14 yönetici hakkında “SPK kararlarına uymamak, kur farkından haksız kazanç elde etmek, holdinge ait fabrikayı kişisel çıkarları doğrultusunda kullanmak” suçundan 3’er yıl hapis ve 23 bin 727’şer TL para cezası verildi. Ancak mahkeme, sanıkların duruşmalarındaki ‘olumlu hal ve davranışları’ nedeniyle hapis cezalarının 2’şer yıl 6’şar aya, para cezalarının ise 19 bin 772’şer TL’ye indirilmesine hükmetti.

Özbey Grup patronu Abdullah Özbey, eylül ayında yürürlüğe giren torba yasaya ilişkin olarak SELSİAD Genel Sekreteri sıfatıyla gazetelere demeç vermiş, “Bu şartlar altında üretim yapmanın mümkün olmadığını, madenlerin yükümlülüklerinin arttırıldığını savunarak yasaya tepki göstermişti.

“Torba yasada maden işçilerinin çalışma sürelerinin düşürülmesi gibi bir takım iyileştirici hakların tanındığını bunun da bir ton kömürün maliyetini yaklaşık yüzde 50 arttırdığını” ifade eden Özbey, torba yasanın yerel madencilerin üzerine balyoz gibi indiği yorumunda bulunmuştu. Özbey, bu şartlar altında üretim yapmanın mümkün olmadığını öne sürmüştü.

Özbey, Ermenek’teki maden ocaklarında gelişen teknolojiyle çalışma koşullarının iyileştiğini de savunmuştu:

“Ermenek’te ilk yıllarda çok ilkel şartlarda çalışılmasına rağmen, son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte çalışma koşulları iyileşmiştir. İlk yıllarda işletme sayısı bir iki iken, 1990’lı yıllarda 20’nin üzerinde işletme ile kömür üretimine devam edilmiştir. Bugün bu madenlerde yaklaşık bin 500 kişi istihdam edilmektedir.”

Haberin tamamını okumak için tıklayın.