Kriz tırmanıyor: Ses kayıtlarının yayını ardından CHP Başbakan'ı istifaya çağırdı

Başbakan Tayyip Erdogan ile oğlu Bilal Erdoğan’ın  17 Aralık günü yaptıkları iddia edilen ses kaydıyla ilgili olarak olağanüstü toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sürerken verilen arada gazetecilere bir ön açıklama yapan parti sözcüsü Haluk Koç, internette yayınlanan ses kayıtlarının gerçek olduğu yönünde konuştu ve bu hükümetin meşruiyetini kaybettiğini ifade ederek, bundan sonra Başbakan Erdoğan’ın görev başında kalamayacağını belirtti ve derhal istifa etmesi gerektiğini söyledi.
 
T24’ün haberine göre, Başbakan hakkında oldukça ağır ifadeler kullanan Koç parti Merkez Yönetim Kurulu toplantısının sürmekte oldğnu da belirtti ve sabah CHP grup toplantısında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun uzun ve ayrıntılı bir konuşma yapacağını da haber verdi.
 
CHP lideri yarın grup toplantısında ses kayıtlarını dinletebilir. 
 
CHP sözcüsü Haluk Koç’un yaptığı basın açıklamasının soru cevap kısmının bir bölümü şöyle:
 
“MİT yasasını da biliyorsunuz. Bir ulusal istihbarat teşkilatı olmaktan çok başbakanın bu durumlarda özel işlerini yapacak bir kurum olması hedeflenmiştir. Meşruiyetini kaybetmiştir. Hırsızlıkların yolsuzlukların bu kadar açık ortaya döküldüğü bir ülkede yönetimi nasıl sağlayacaksınız. Bunun karşılığı istifa müessesesidir.”
 
Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Youtube’a yüklenen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmanın, 17 Aralık günü, yani rüşvet operasyonunun olduğu gün yapıldığı ileri sürülüyor.
 
Kayıtlarda Başbakan’ın Bilal Erdoğan’a işadamlarından rüşvet karşılığı alındığı iddia edilen ve 5 ayrı evde tutulan paraları elden çıkarmasını ve paranın bazı işadamlarına taşınmasını istediği iddia ediliyor. Kayıtlara göre, son olarak elde 30 milyon Avro kaldığı ve bu parayla da Çamlıca’da bulunan Şehrizar Konakları’ndan gayrimenkul alınmasının kararlaştırıldığı öne sürülüyor.
 
Videoda Erdoğan ve oğlu Bilal arasında geçtiği iddia edilen 5 konuşma kaydına yer verildi.
 
İddiaya göre; oğlu Bilal Erdoğan’ı arayan Başbakan, oğluna operasyon yapıldığı bilgisini verdikten sonra aile fertlerine ait adreslerde saklanan paranın bir an önce başka kişilere aktarılması talimatını veriyor ve kızı Sümeyye Erdoğan’ı yanına göndereceğini belirtiyor. Bilal Erdoğan ise paranın büyük bir kısmını işadamları F.K. ve M.G’ye vereceklerini söylüyor.
 
Bunun üzerine ise Başbakan’ın tüm paranın elden çıkarılması gerektiğini söylediği iddia ediliyor. Ses kaydında Başbakan Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses, “Paraların tamamen sıfırlanmasını, ellerindeki tüm parayı çıkarmalarını ve paranın miktarı çok fazla yer kapladığı için taşınması dikkat çekmesin diye akşam hava karardıktan sonra evden çıkarılmasının daha iyi olacağı” talimatını veriyor. Kalan paranın işadamı F.I’ya verilmesi, bir kısmıyla gayrimenkul alınması kararlaştırılıyor.

Video üzerine sosyal medyada da tartışmalar başladı. Birçok gazeteci, kayıtların montaj olduğu iddiasını dillendirdi.

Sızdırılan ses kayıtlarının her zaman olduğu gibi, polis kayıtlarını sızdırmasıyla bilinen “Haramzadeler” adlı adres yerine pek bilinmeyen bir adresten sızdırılması da şüpheleri artırdı. Ayrıca Erdoğan’ın kısık sesle konuşması ve Bilal Erdoğan’ın sesindeki çatlaklar ile oluşan boşluklar da yine montaj şüphelerini akıllara getirdi.