Kobane’de ölüm kalım savaşı

Karışıklığın sürdüğü Suriye’de, PYD kontrolündeki Kobanê’yi ele geçirmek isteyen IŞİD militanları saldırmaya, Suriyeli siviller ise kaçmaya devam ediyor.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları, milletvekilleri ve belediye eşbaşkanlarından oluşan 15 kişilik heyet, halk ile dayanışmak için Kobanê Kantonu’na gitti.

Dün sabah saatlerinde Suruç’ta biraraya gelen DTK, DBP ve HDP heyeti, Kobanê Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan Kobanê’ye geçmek üzere yola çıktı. DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan, İbrahim Binici, Ayla Akat Ata, Sabahat Tuncel, Faysal Sarıyıldız ve Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün de aralarında bulunduğu 15 kişilik heyet, kanton yöneticileriyle görüştü.

Kobanê’de temaslarda bulunan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Taraf’a konuştu. IŞİD’in elindeki 46 rehinenin serbest bırakılmasının ardından, Türkiye’nin “IŞİD’e destek veriyor” algısını kırması gerektiğini ifade eden Irmak, “Türkiye tehlike oluşturan IŞİD’e karşı bir tavır koymak zorunda” dedi.

Kobanê’nin düşürülmesi halinde IŞİD’in Türkiye’ye komşu olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Irmak, Kürtlerin IŞİD saldırılarına sessiz kalmayacağını dolayısıyla Türkiye’nin ya askeri noktada ya da IŞİD’e karşı sınır güvenliğini oluşturarak müdahil olması gerektiğini belirtti.

Irmak, gözlemlerini şöyle anlattı:

“Buradaki yetkililerden aldığımız bilgilere göre Kobanê halkı direniyor. Çevre köyler güvenlik nedeniyle boşaltılmış. Kent merkezi direniş halinde. Sınıra yığılan 5 ya da 10 bine yakın kişi var. YPG güçleri ne kadar direniyor olsalar da ellerinde kaleşnikofları var. IŞİD tank ve tüfekle, gelişmiş ağır silahlarla saldırıyor. Böyle bir güç karşısında yine de durabilmek büyük bir başarı. Bazı TV kanallarında Kobane’nin düşürülmesine yönelik psikolojik bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Sokaklarda dolaştık, halk bizi zılgıtlarla karşıladı.

Böyle bir ilgi beklemiyorduk. Böyle yüksek bir moral beklemiyorduk. Bütün bunlara rağmen orada bir halk direniyor ve neredeyse soykırımın eşiğindedir. Buna rağmen uluslararası güç ve BM’nin yeterli bir desteği yok. Bu düşündürücü. Amerika’nın yaptığı açıklamada hava desteği sunulacağı açıklaması belli bir oranda olumlu da olsa zamanın belli olmayacağı yönündeki açıklama ise manidar. Bir an önce müdahale edilmesi gerekiyor. Biz kardeşlerimizin gözümüzün önünde öldürülmesine asla razı olmayız ve sessiz kalamayız. Türkiye’nin sınırında bir sınır hattı çiziliyor. Kobanê’nin düşmesi halinde IŞİD Türkiye’ye komşu olması tehlikesi var. Dolayısıyla Türkiye kucağında bir ateş topu bulacak ve bu ateş topu Türkiye’yi yakar. Hepimiz bundan zarar göreceğiz. O nedenle biz devlet yetkililerin net bir tavır takınmasını bekliyoruz. Bu aynı zamanda Türkiye’nin sınır güvenliği içinde önemlidir.”

Öte yandan HDP’li vekiller Cenevre’de açlık grevine başlama kararı aldı. Kobanê’de incelemelerde bulunan DTK Eşbaşkanı ve HDP’li Milletvekili Selma Irmak, IŞİD’in Kobanê saldırılarına dikkat çekek amacıyla Cenevre’deki BM Binası önünde açlık grevine başlayacaklarını duyurdu. Irmak, kendisinin yanı sıra HDP’li diğer milletvekilleri Kemal Aktaş, Selma Irmak ve DTK İcra Kurulu Üyesi Feleknaz Uca’nın da eyleme katılacaklarını söyledi.

IŞİD, Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi yakınında bulunan, PYD/YPG kontrolündeki Kobanê’yi almak için uğraşıyor. Kobanê yakınındaki 60 köyde çatışmalar şiddetlendi. PKK’ya yakınlığıyla bilinen PYD’nin silahlı kanadı YPG, IŞİD’e direnirken savaştan kaçan yaklaşık 60 binden fazla Suriyeli Kürt, Türkiye’ye sığındı. Türkiye sınırındaki Kobanê (Ayn El Arab) hem IŞİD hem de geçen Ocak ayında üç kantonda özerklik ilan eden PYD için stratejik öneme sahip. Kobanê’deki çatışmalar başta Türkiye olmak üzere bölgenin geleceğini belirleyecek. Kobanê’nin bölge için önemi özetle şöyle:

IŞİD, Urfa’nın Akçakale İlçesi’nin karşısında bulunan Tel Abyad, Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nin karşısında bulunan Carablus ve Rakka’yı kontrol altında tutuyor. Bu üçgenin ortasında ise Kobanê bölgesi var. IŞİD, YPG’nin kontrolü altındaki Kobanê’yi de alırsa, kendi bölgeleri arasında kesintisiz irtibat sağlayacak. Bu bölgeden başka bölgelere ilerlemesi de lojistik olarak kolaylaşacak.

Kobanê aynı zamanda PYD’nin geçen Ocak ayında ilan ettiği üç kanton yönetiminin coğrafi olarak tam ortasında bulunuyor. Kobanê’nin yaklaşık 200 km batısında Afrin, doğusunda ise Cezire Kantonu yer alıyor. Bu üç kanton arasında da Arap nüfus ağırlıklı bölgeler bulunuyor ve buralar da IŞİD’in elinde. Kobanê düşünce, diğer PYD kantonları da zayıflayacak ve IŞİD geniş bir alanda hâkimiyet kurmuş olacak. Kobanê’nin tam karşısında Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi yer alıyor. İki yerleşim arasında da Mürşitpınar Sınır Kapısı bulunuyor.

Kobanê düşerse, Türkiye-Suriye sınırında bulunan bir sınır kapısı daha IŞİD’in kontrolüne geçecek. IŞİD şu anda Şanlıurfa Akçakale-Tel Abyad Sınır Kapısı’nı, Gaziantep Karkamış Sınır Kapısı’nı ve Kilis Çobanbey-El Rai Sınır Kapısı’nı elinde bulunduruyor.

Kesin bir rakam olmamakla birlikte Suriye iç savaşından önce 200 bin civarında olan ve ağırlıklı olarak Kürtlerin oluşturduğu nüfus, savaştan sonra gelen göçlerle arttı. PYD kaynaklarına göre Kobanê’de yaklaşık bir milyon kişi bulunuyor. Özellikle Halep, Şam ve Hums’un Kürt mahallelerinden Kobanê’ye göç edenler oldu. Şehirde savaştan kaçan Türkmen ve Araplar da var.