KİPTAŞ, üst düzey yöneticileri için nasıl ‘altın yumurtlayan tavuk’ oldu?

‘Erdoğan Bayraktar’ın yerine 1999 yılında KİPTAŞ’a genel müdür olarak atandığında 4.5 dönümlük tarlası olan İsmet Yıldırım ve ailesinin malvarlıkları dudak uçuklatıyor…’

Cumhuriyet’te Miyase İlknur imzasıyla yayınlanan haberde, KİPTAŞ üst makam koltuklarının ‘altın yumurtlayan koltuk’ gibi sahiplerini muazzam servet sahibi yaptığı konusunda ayrıntılı bilgilere yer verilmekte:


‘Yolsuzluk iddiaları nedeniyle başı ağrıyan Erdoğan Bayraktar’ın yerine 1999 yılında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından KİPTAŞ Genel Müdürlüğü görevine getirilen İsmet Yıldırım da 16 yıllık görevi boyunca çok sayıda gayrimenkul edindi. Yıldırım’ın en tartışılacak gayrimenkulleri ise KİPTAŞ’a iş yapan Özyazıcı İnşaat’ın Torunlar İnşaat’la birlikte yaptığı Nishistanbul’dan kendisi ve eşinin üzerine aldığı iki daire ile kentsel dönüşüm kapsamında Topkapı’da yapılan Merkez Evleri’nde kızının üzerine aldığı daire.

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında pek çok telefon konuşmasında adı geçen ve bu kayıtlarda Bilal Erdoğan’ın gizli ortağı olduğu öne sürülen Bosphorus 360 şirketine Etiler Polis Okulu arazinin verilmesi konusunda görüşmeler yapan, SİMPAŞ’ın sahibi Avni Çelik’e Beykoz’daki yapılaşmanın önünün açılacağı müjdesini vererek arazi alması tavsiyesinde bulunan İsmet Yıldırım’ın kendisi de boş durmamış. Göreve gelmeden önce Yıldırım’ın üserindeki tek gayrimenkulü Gürpınar Kararağaç mevkii’nde bulunan 4480 metrekarelik tarla. KİPTAŞ’a genel Müdür olduktan sonra ise 14.6.1999’da Pendik Batı Mahallesi’nde 93 pafta 659 ada 79 parselde bulunan topraktan tapulu bahçeli kâgir apartmanda çatı katındaki daireyi satın alan Yıldırım, bir yıl sonra yine Pendik Dolayoba Tavşantepe mevkiinde 3908 parsel 22/1 pafta 741.60 metrekarelik alanda altında iki dükkân bulunan 7 katlı apartmanda iki daire ve iki dükkân alıyor. Aynı gün alınan daire ve dükkânların alınış tarihi 22.05.2000.

Haberin devamı için linki tıklayın:

KİPTAŞ Genel Müdürü İstanbul’u üzerine yapmış 


Cumhuriyet’te bugün aynı konuda yer alan bir diğer haberde de, Genel Müdür İsmet Yıldırım’dan sonra genel müdür yardımcıları Süleyman Genç, Tuncay Çolak ve Cengiz Erdem ile kurumun Hukuk Müşaviri Mahmut Savaş, hizmet verdikleri KİPTAŞ’ın lüks konutlarından topladılar ve 4500 liralık maaşlarıyla milyon dolarlık daire ve dükkân sahibi oldukları kaydedilmekte:

Cengiz Erdem’in eşi Arzu Erdem, KİPTAŞ’ın kentel dönüşüm kapsamında Zeytinburnu Veli Efendi’de Koç Holding’le kat karşılığı yaptığı The İstanbul Veliefendi Konutları’ndan büyük bir daire aldı. Dört oda bir salon olan dairenin bugünkü değeri 2 milyon TL. 23.03.2007 tarihli planlarda ağaçlandırılacak alan olarak ayrılan arsa 17.08.2008’de kentsel dönüşüm adı altında plan tadili yapılarak yapılaşmaya açıldı. The İstanbul Veliefendi Konutları’nın yapımına başlandığında KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım projeyi, “Bu kentel dönüşüm çalışması zenginden alıp fakire verme projesidir. Biz bir anlamda çağdaş Robin Hood’luk yapıyoruz” sözleriyle anlatmıştı. Ancak nedense en küçüğü 500 bin TL’den satılan The İstanbul Veliefendi konutlarında fakirlerden mülk edinen yok. En büyük dairelerden birini ise KİPTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Erdem almış durumda. Erdem, eşi dışında babasının üzerine de yine KİPTAŞ’ın yaptığı Başakşehir İkitelli 2. Etap konutlarında bir dükkân almış. KİPTAŞ’ın Topkapı’da yaptığı Merkez Evleri’nde ise iki akrabasının üzerine iki daire görünüyor. Halime ve Hasan Suat Erdem’in Cengiz Erdem’in yakın akrabaları olduğu belirtiliyor.

Haberin tamamını okumak için tıklayın.