Kentlerde Berkin eylemleri

Istanbul’daki Gezi Parkı gösterileri sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan için İstanbul ve Ankara’da eylemler devam ediyor. 

Kadıköy, Taksim ve Kızılay’da toplanan gruba polis biber gazlı müdahalede bulundu. Mersin’de gruba müdahale eden bir TOMA 2 kadına çarptı, birisinin sağlık durumunun ağır olduğu belirtildi. Samsun’da ise polis, barikatı delmek için taş ve sopalarla saldıran gruba tazyikli suyla müdahale edip 20 kişiyi gözaltına aldı. Berkin’in ölümü sonrası Türkiye’nin her yerinden destek mesajları geliyor ve eylemler yapılıyor.

Berkin Elvan’ın ölümü üzerine eylem yapmak için Taksim’e çıkmak isteyen gruba çevik kuvvet ekipleri İstiklal Caddesi üzerinde müdahale etti. Tazyikli su ve gaz ile dağıtılan grup, ara sokaklarda gösterilerine devam ediyor.

Ankara Kızılay’da toplanan gruba polis müdahale etti. Eylemciler ise havai fişeklerle polislere karşılık veriyor. Eylemcilerin bir kısmı ara sokaklara kaçarken; bir kısmı ise yakındaki AVM ve işyerlerine sığındı. Müdahele sırasında gazdan etkilenenler de ambulansla hastaneye kaldırıldı. Olaylar ara sokakta ara ara devam ediyor.

Kadıköy’de toplanan gruba da polis biber gazlı müdahalede bulundu. Çeşitli sivil toplum kuruluşu üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi saat 19.00’da Kadıköy’deki Boğa heykeli önünde toplandı. “Berkin’i toprağa değil öfkemize gömüyoruz” yazılı pankart açan katılımcılar, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Katiller hesap verecek” şeklinde slogan attı. Kalabalık içinde bazıları meşale yakarak bazıları düdük çalarak bazıları da zıplayarak protesto gösterisinde bulundu.

Türkiye’de Berkin eylemleri:

İzmir Gündoğdu Meydanı ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde saat 19.00 sıralarında toplanan grup, hükümet aleyhine sloganlar attı. Grup, Cumhuriyet Meydanı’na doğru ‘Hükümet İstifa’, ‘Berkin’in katili hükümet’ sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında gruptan bazıları bir partinin seçim bayraklarını indirerek ateşe verdi. Cumhuriyet Meydanı girişinde önlem alan polis ekipleri, meydana girmek isteyen gruba müdahale etti. TOMA araçları grubun üzerine su sıktı. Protestocular da polise karşı havai fişek attı.

Türkiye’nin birçok kentinde Berkin Elvan için eylemler yapılıyor. DenizliBelediyesi’nin birinci katındaki balkona ‘Berkin Hesabı Sorulacak’ yazısı olan bir pankart asan ve sloganlar atmaya başlayan 4 kişiyi polis gözaltına aldı. Bu sırada eylemi izleyen bir kişi polislere “15 kişi bir kişinin üzerine saldırıyor, bu mu adalet?” diye tepki gösterince polisler tarafından gözaltına aldı.

Berkin Elvan’ın, 269 gün sonra hayatını kaybetmesinin ardındanBolu‘da bir üniversite öğrencisi elinde Elvan’ın fotoğrafının bulunduğu pankartla oturma eylemi yaptı. Berkin’in ölümünün ardından anne ve babasının görüntülerini izlediğini söyleyen üniversiteli genç İzzet Baysal Caddesi üzerinde bulunan AK Parti Seçim İrtibat Bürosu önüne gelerek oturma eylemi başlattı.

KDZ Ereğli‘de yaşayan Ergin Aruz da (34) Berkin Elvan’ın ölümünü tek kişilik oturma eylemi yaparak protesto ediyor. Ereğli Eğitim Fakültesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği eyleme katılan Ülkü Ocakları üyeleri, Berkin Elvan için Fatiha okudu. Bazı protestocular alana ekmek bıraktı.

Bursa‘da, Gezi Parkı olayları sırasında yaralanan ve bugün hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümünü protesto eden gruba polis müdahele etti. Grup Ak Parti Bursa İl Başkanlığı camına taş attı. TOMA’nın eylemcilere müdahele ettiği olaylarla ilgili çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İzmit‘te ‘İnsanlık Nöbeti’ adı verilen eylem başlatıldı. İzmit Cumhuriyet Parkı’nda ilk nöbeti Çağlar Doğu adlı genç elinde ekmeğiyle yağmur altında  başlattı. Daha sonra ona yeni katılımlar oldu.

Adıyaman Üniversitesi önünde toplanan grup ellerinde dövizler ve Berkin Elvan’ın fotoğraflarını taşıyarak önlerine koydukları ekmek ile ‘Hepimiz Berkin’iz öldürmekle bitmeyiz’ diye slogan attı.

Berkin Elvan’ın ölümü Balıkesir‘de de protesto edildi. Önce oturma eylemi yapan grup sık sık hükümet ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde slogan attı. Üzerinde Berkin Elvan’ın resimleri ve çeşitli yazıların bulunduğu pankartlar taşıdı.

Niğde‘de birçok sendika, parti ve öğrencilerden oluşan grup da Berkin Elvan’ı unutmadı. İçlerinde Halk Evleri, CHP, HDP, TGB ve KESK’in de bulunduğu grup Niğde Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak, Elvan’ın ölümüyle ilgili konuşmalar yapıldı.

Çanakkale‘de yüzlerce kişinin katıldığı eylem, İskele Meydanı’nda başladı. Burada polis ve hükümet aleyhine slogan atan grup, daha sonra yürüyüşe geçti. Yolu kapatarak yürüyen grup, AK Parti seçim bürosunun önünden geçerken, ‘Hırsız var’ diye bağırdı. Bir süre orada slogan atmaya devam eden grup, daha sonra binaya yumurta ve tuvalet kağıdı attı. Daha sonra yürüyüşe geçen grup, Çanakkale Emniyet Müdürlüğü önüne geldiğinde, gerginlik daha da artı. Bazı kişiler, sprey boya ile emniyetin duvarlarına ‘Katil polis’ diye yazdı.

Bafra‘da sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen gençler, Cumhuriyet Meydanı’nda hükümeti protesto edip basın açıklaması yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan protestoda gençler, ‘Berkin Elvan’, ‘Katil Erdoğan’, ‘Katil var’, ‘Gittiğin yerde polis yok’, ‘Berkin yoksa derste yok’ yazılı pankartlar taşıdı.