Kare kare ‘Tek Adam Rejimi’: Yüksek yargı Erdoğan’la çay topladı

Medya ve yürütme Cumhurbaşkanı’nın denetim alanına girdi.

Yasama, yani Meclis ‘ezber budalası’ olmuş bir ana ve yavru muhalefetin gayretleriyle kendisini fiilen feshetiş durumda.

Geriye kalmıştı yargı.

Ve beklenen fotoğraf gecikmedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iki günlük Rize ziyaretine Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkanları da katılmakta beis görmediler hatta beraberce çay topladılar.

yargı

Alican Uludağ’ın Cumhuriyet’teki haberi:

Bu tablo, yalnız kararlarıyla değil ilişkileriyle de Erdoğan’ın istediği “uyumlu yargının” bir göstergesi oldu. Yargıtay Başkanlığı’na seçilen İsmail Rüştü Cirit, bu uyumun önemli bir simgesi. Zira Cirit, 17 Aralık operasyonu sonrasında savcı Zekeriya Öz’e Erdoğan adına giden “elçiler”den biriydi.

İddiaya göre Cirit, Erdoğan’ın operasyonu durdurmasını istediğini iletmişti. 2013’te Danıştay Başkanlığı’na seçilen Zerrin Güngör de o dönem AKP’nin gönlünden geçen isimdi. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçilen Zühtü Arslan yine hükümetin istediği isimdi

Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, yüksek yargı başkanlarının Cumhurbaşkanıyla yaptığı Rize gezisine tepki gösterdi. Yargı organlarının bunca şaibeli ve yürütmenin etkisiyle verildiği konuşulan kararların gündemde olduğu bir dönemde Cumhurbaşkanıyla birlikte görünmelerinin doğru olmadığını kaydetti.

Karadağ, şunları kaydetti:

“Hele Obama’nın önünde ayağa kalkmayan yargıçları düşündüğümüzde Türkiye’yi nasıl bir başkanlık rejiminin beklediğini çok kolay görebiliriz. 19 Mayıs’ın hemen ardından Yüksek Mahkeme Başkanlarının davranışları yargı bağımsızlığının bu liyakatsiz ellerde ne hale geldiğinin ifadesi olmuştur. Yargıtay ve Danıştay Başkanları adaletli zamanlarda hesabını veremeyecekleri ağır bir yükün altına girmişlerdir. Benimsedikleri yol çok üzücüdür.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *