İşte madde madde Türkiye-İsrail anlaşması

İsrail gazetesi Haaretz’e konuşan bir İsrailli yetkiliye göre, başbakan Netanyahu’nun türkiye danışmanları,  Türkiye Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsviçre’de taslak anlaşmaya imza attı.

Haaretz’e göre taslakta 5 ana madde var…

  • MADDE 1 – İlki yakınlaşma adımlarının önünü tıkayan en önemli faktör, Mavi Marmara tazminatıyla ilgili. 9 Türkün yaşamını yitirdiği 2010 yılındaki baskınla ilgili olarak İsrail Türkiye’ye 20 milyon dolar ödeyecek. Bu para kurbanların ailelerine verilmesi için özel bir fona devrediliyor.
  • MADDE 2 – İkinci olarak Türkiye ve İsrail ilişkileri normalleşecek, geri çekilen büyükelçiler yeniden gönderilecek.
  • MADDE 3 – Üçüncü maddeyle Türkiye baskını gerçekleştiren İsrail askerlerine açtığı davalardan vazgeçecek. Karar, TBMM’den kanun olarak geçirilecek.
  • MADDE 4 – Dördüncü madde ise Hamas ile ilgili. Hamas’ın askeri kanadının önemli isimlerinden, İsrail’in askerlerinin kaçırılıp öldürülmesiyle ilgili suçladığı Salih El Aruri Türkiye’den sınır dışı edilecek. Hamas’ın Türkiye’deki aktiviteleri sınırlandırılacak.
  • MADDE 5 – Beşinci ve son madde ise doğalgaza ilişkin… İki ülke, nihai anlaşmaya vardıktan sonra doğalgaz alanında işbirliği imkanlarını inceleyecek. Türkiye’nin İsrail’den doğalgaz satın alması, İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması bu imkanlardan bazıları.

Haaretz’e konuşan İsrail yetkilisi anlaşmayla ilgili detayların kaldığını ancak krizin çözülme yolunda olduğunu söyledi.