İlker Başbuğ'a tahliye yolu açıldı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Ergenekon davası hükümlü eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında ‘kişi hürriyeti ve güvenliğinin’ ihlal edildiğine, gereğinin yapılması ve başvurucunun tahliye talebi hakkında karar verilmesi için karar örneğinin yerel mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

Öğleden sonra da Başbuğ, mahkemeden tahliyesini istedi.

Anayasa Mahkemesi kararında, İlker Başbuğ’un ilk derece yargılamasında devam eden özgürlükten yoksun bırakılma kapsamındaki şikâyetlerinin ‘süre aşımı’ nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, yerel mahkemede çıkan mahkumiyet kararının gerekçesinin yasal süre içinde dava dosyasına konulmaması nedeniyle tahliye talebi hakkında karar verilmemesi şikâyetlerinin kabul etti.

Anayasa Mahkemesi, ‘Özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkûmiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmamasından dolayı Yargıtay önüne götürülememiş olması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği kapsamında Anayasa’nın 19. maddesinin sekizinci fıkrasının ihlal edildiğine, gereğinin yapılması ve başvurucunun tahliye talebi hakkında karar verilmesi amacıyla karar örneğinin Mahkemesine gönderilmesine’ hükmetti.

Anayasa Mahkemesi ayrıca İlker Başbuğ tarafından 206,10 TL başvuru harcı ve 1.500,00 TL vekâlet ücretinden oluşan toplam 1.706,10 TL yargılama giderinin başvurucuya ödenmesine de karar verdi. Anayasa Mahkemesi kararı oy birliği ile aldı.

Fatih Yağmur’un Radikal’deki yorumuna göre, Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. Maddesiyle yetkili özel mahkemelerin kaldırılmasının ardından bu mahkemelerin karar verme yetkisi kalkmış oldu.

Yani İlker Başbuğ’un tahliye edilmesine ilişkin Ergenekon Davası’na bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosya üzerinde herhangi bir yetkisi kalmadı.

Bu durumda İlker Başbuğ’un tahliye talebini de 13. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendiremeyecek. 

Ergenekon Davası avukatlarından Hüseyin Ersöz’ün verdiği bilgilere göre, 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başbuğ hakkında tahliye kararı verebilmesi için Cumhurbaşkanı’nın onayladığı yasanın Resmi Gazete ’de yayımlanmasına kadar süre vardı. Ancak TMK yetkili mahkemelerle ilgili karar Resmi Gazete’de bugün yayınlandı.

Böylelikle 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin görev ve yetkisi sona erdi. İlker Başbuğ’la ilgili herhangi bir karara imza atma yetkisi de kalmadı.

Avukat Hüseyin Ersöz, tahliye talebine 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bakamayacağını belirterek, görüşlerini şu şekilde sıralıyor: 

“Yasa değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandığında 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin görevi sona ermiş oldu. Bu mahkemeler tasfiye edilmiş oluyor ve dosya üzerinde herhangi bir karara imza atamayacaklar. Dolayısıyla kişisel görüşüm, tahliye talebini nöbetçi ağır ceza mahkemesi değerlendirecek. Nöbetçi ağır ceza mahkemesi tahliye talebini değerlendirmek için dosyayı 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden talep eder. Dosya incelenir ve karar verilir.”

Ergenekon Davası’nda kararını açıklayan 13. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararı yazıyordu. Gerekçeli kararın tamamlanması da yarım kalmış oldu. Gerekçeli karara, görevlendirilecek olan bir ağır ceza mahkemesinin devam etmesi bekleniyor. Ancak dosyaya hakim olmayacak olan mahkemenin kendi vermediği bir kararın gerekçesini yazıp yazamayacağı konusu ise tartışmaları da beraberinde getirecek.