İç Güvenlik Paketi, AKP’nin ‘seçim ve sandık kontrolü’ için mi?

Muhalefetin “atom bombası” diye nitelediği İç Güvenlik Paketi, 12 gün önce çekildiği komisyondan AKP’nin siyasi kararıyla yasalaştırılmak için yeniden TBMM Genel Kurulu’na indirildi.

AKP’nin paketi yeniden getirmesinin nedenleri, “Karizmayı çizdirmemek için”, “Doğrudan Erdoğan istediği için” ve “Seçimi ve sandığı kendi kontrolüne almayı planladığı için” diye sıralanıyor.

Cumhuriyet’in haberi şöyle:


AKP yönetimi, muhalefetin direnişi arasında paketin hukuk açısından “en tehlikeli” bulunan düzenlemelerin de içinde olduğu 67 maddesini Genel Kurul’da kabul ettirdikten sonra paketi komisyona geri çekmişti.

AKP, paketi geri çekerken yürürlük ve yürütme maddelerini çekmemiş, böylece kabul ettirdiği 67 maddeyi her an yeniden yasalaştırma imkânını elinde tutmuştu. Meclis’teki üç muhalefet partisi de ortak ve farklı nedenlerle pakete karşı çıkıyor. Paketin görüşmeleri sırasında kürsüde oturma eylemi yapan ve diğer partilerden farklı olarak “paketin çözüm sürecine de zarar vereceğini” savunan HDP’de AKP’nin paketi yeniden yasalaştırma kararının nedenleri şöyle sıralanıyor:

Haberin devamı için tıklayın: