Hukuk uzmanları, AYM Başkanı Kılıç'ı haklı buluyor

Eski adalet bakanları ve hukukçular, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın hukuk devleti ve özgürlükler konusundaki açıklamalarına destek verdi. Kılıç’ın doğru şeyler söylediğini belirten bakanlar, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından bunların önemli olduğunun altını çizdi.

ANAP hükümetlerinde adalet bakanlığı yapan Oltan Sungurlu, “Kılıç’ın ifadelerini hukuk mantığı açısından değerlendirirsek söyledikleri doğrudur.” dedi. Ancak karşılıklı polemiğin tırmanmasını da hoş karşılamadığını bildirdi. “20 yıldır bir şeyi vurguluyorum. Her önüne gelenin elini hukuka sokup, yargıya müdahale anlamına gelen şeyler yapmaması gerektiğini söylüyorum.” uyarısında bulundu.

Eski adalet bakanları ve hukukçular, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın hukuk devleti ve özgürlükler konusundaki açıklamalarına destek verdi. Kılıç’ın doğru şeyler söylediğini belirten bakanlar, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından bunların önemli olduğunun altını çizdi. ANAP hükümetlerinde adalet bakanlığı yapan Oltan Sungurlu, “Kılıç’ın ifadelerini hukuk mantığı açısından değerlendirirsek söyledikleri doğrudur.” dedi. Ancak karşılıklı polemiğin tırmanmasını da hoş karşılamadığını bildirdi. “20 yıldır bir şeyi vurguluyorum. Her önüne gelenin elini hukuka sokup, yargıya müdahale anlamına gelen şeyler yapmaması gerektiğini söylüyorum.” uyarısında bulunDSP’li eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de, Kılıç’ın yargının hedef haline getirilmesini vicdansızlık olarak nitelendirdiğine dikkat çekti. Özellikle rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasından sonra yargıya dönük eleştirilerin arttığını, iktidarın kendi aleyhlerine devam eden süreçte yargıya bilinçli baskı yaptığını kaydeden Türk, şunları kaydetti: “AYM başkanı, yargının savunmasını yaptı, haksız suçlamaları cevapladı. Yargının eleştirilecek kararları da olur. Yargıya yönelik baskı amaçlı eleştiriler kabul edilemez. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından Sayın Kılıç’ın sözleri önemlidir. Yüzüne karşı değil de arkasından mı söyleseydi? Başbakan söz konusu eleştirilerini özel görüşmede yapmadı, AYM Başkanı da öyle karşılık versin. Başbakan kamuoyu önünde söyledi. Hukuk devletinin sigortası olan AYM’nin başkanı olarak Sayın Kılıç’ın bu karşılığı vermesi doğaldır, yerindedir. ‘Gayri millidir’ gibi eleştiri olmaz. Yanlış olan AYM’nin savunma konumuna düşürülmesidir. Bu konuşma için AYM adeta zorlandı. Bence Sayın Kılıç son derece isabetli cevaplar verdi.” Eski Yargıtay Savcısı Ahmet Gündel, yürütmenin de Anayasa Mahkemesi’nin denetimine tabi olduğunu ifade ederken, iktidarların yargının kendileri aleyhine verdiği her karardan sonra adeta hakaretamiz açıklamalarda bulunduğunu dile getirdi. Arkasından da birtakım yasal düzenlemelere başvurmak noktasında yargı mensuplarını ve yargı kurumlarını adeta hizaya getirmek gibi bir hareket ortaya çıktığını belirten Gündel, “Sayın Başbakan’ın bu tutumdan vazgeçmesi lazım, yargının güvenilirliğini zedelemekten uzak durmaları lazım. Yargı kararları eleştirilebilir ama yargı kararlarına, yargı mekanizması kullanılarak eleştiri getirmek lazım. Yargının verdiği kesin hükümlere saygının duyulması lazım. Haşim Kılıç’ın yaptığı açık