HSYK girişimi Türkiye-AB ilişkilerini tehdit sinyalleri veriyor

 

Kuvvetler ayrılığı tartışmalarını beraberinde getiren HSYK düzenlemesiyle ilgili konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “AB ülkelerinde, HSYK ile ilgili oturmuş bir sistem yokken, her ülke kendine ait bir düzenlemeye yaparken, Türkiye’nin HSYK düzenlemesi ile ilgili beyanatta bulunmak kimsenin haddi değildir. Oturmuş bir şey varsa ha bunu bilelim. Ama biz çalışmamızı yaparken A’dan Z’ye inceledik. Bir bakıyoruz ki oralarda seçilmişin ciddi manada etkisi var. AB’nin müktesebatına dair tespitler kusura bakmasınlar bize yutturacakları bir şey değil. Biraz okuma yazma biliyoruz’ dedi.

Erdoğan, büyükelçilere de direktif niteliiğind çağrıda bulunarak, ‘Türkiye’deki gerçek manzarayı muhataplarınıza doğruları anlatmanızı, bu ihanet operasyonunu bozmak için daha fazla gayret sarf etmenizi bekliyoruz’ diye ekledi.

Ama Brüksel, Türkiye’de kuvvetler ayrılığı konusunda vurgularında kararlı görünüyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AK Parti hükümetini yargı bağımsızlığı konusunda bir kez daha uyardı. Birliğin yürütme kolu olan AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, dün Strasbourg’da ilk kez bir araya geldiği yeni AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’na ‘AB kriterlerini unutmayın’ mesajı verdi.

Görüşmeleri hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Füle, “Mevlüt Çavuşoğlu ile yapıcı bir görüşme yaptık. Yargıdaki değişikliklerin Türkiye’nin AB siyasi kriterlerine bağlılığını sorgulatmaması gerektiğini vurguladım.” dedi.

Füle’nin sosyal paylaşım sitesindeki mesajı sonrası AB Komisyonu’ndan Füle-Çavuşoğlu görüşmesine dair bir de yazılı açıklama yayınlandı. Açıklamada, Füle’nin rüşvet ve yolsuzluk iddialarının şeffaflıkla soruşturulması ve bu süreçte yargı bağımsızlığına halel getirilmemesi gerektiği vurgusu yaptığı kaydedildi. Füle’nin Çavuşoğlu’ndan, yargıda yapılması planlanan değişikliklerin AB kriterlerine uygunluğu konusundaki hassasiyeti de Ankara’ya aktarması istediği belirtildi.