Fezlekeler üzerinden 'milliyetçi cephe' tahkim ediliyor

HDP’li milletvekillerinin fezlekelerinin sırasıyla TBMM’ye geleceği, dokunulmazlıkların muhtemelen AKP-MHP ittifakıyla kaldırılacağı anlaşılıyor.

Haberdar sitesinin derlemesine yaptığım değerlendirme şöyle:


 

 

”Sıra dokunulmazlıkları kaldırma hamleleriyle HDP’yi, daha da önemlisi, seçmenini bir köşeye itelemeyi, Kürt Siyasi Hareketi’nin zaten Temmuz’dan bu yana ateş çemberine alarak dramatize edilmiş tabanını boyun eğme veya daha da radikalleşme tercihi ile karşı karşıya bırakmaya geldi.

Kürtler TBMM içinde veya dışında sertleştiği oranda, AKP’yi güdümünde tutan ‘üst akıl’ sallantılı iktidarı etrafında milliyetçi bir kümelenme ve tahkimat umuyor.

Daha önemlisi, MHP’nin parti ve tabanıyla, sert milliyetçiliğin iyice diriltilmesiyle beraber ateşlenen kadrosuyla, AKP’nin girdabına kapılmış görüntü vermesidir.

MHP lider Bahçeli, parti içindeki kargaşaya dışardan müdahil olduğu anlaşılan bazı AKP unsurlarının etki alanına çekilmiş durumda.

Onun ’40 milletvekili ile yardımcı olmaya hazırız’ mealindeki sözlerini, AKP – MHP arasındaki lehimleme hamlesinde ileri bir aşama olarak okumak gerekir.

Dokunulmazlık tartışması derinleşip sertleştikçe CHP her zamanki çekingenliğine bürünecek, ama AKP-MHP tabanları iyivce ortak bir zeminden seslenen dilde ve eylemde buluşmuş olacak.

Fezleke sayısının HDP’de beş-altı ile sınırlı kalmayacağını, Meclis’te oylamalar ardından 1993 usulü yaka-paça desdest etme ve tutuklama furyasının ‘norm’ haline geleceğini şimdiden varsayabiliriz.

Rüzgar milliyetçi cepheden yana esiyor.

Ankara’da Türk-İslam sentezi etrafında vahim bir siyasetçi-bürokrat kemikleşmesi gözleniyor.

Bunun Türkiye’ye hiç hayırlı sonuç getirmeyeceği muhakkaktır.”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *