Fed Ziraat’in New York faaliyetlerini durdurdu

Fed’in internet sitesinde Ziraat Bankası’nın New York Şubesi’nde işlemlerin durdurulduğu ilan edildi. Cumhuriyet’in haberine göre, ABD Merkez Bankası (Fed) Temmuzda kara para incelemesi başlattığı Ziraat Bankası’nın New York şubesinin faaliyetlerini durdurdu.

Haber şöyle:

Şubede işlem yapan bir Türk müşteri Fed’den gelen yetkililerin kendisinden sonra işlem için sırada bekleyenlerden “bankayı terk etmelerini rica ettiklerini” ve “şubede bireysel işlem yapamayacaklarını” kaydettiklerini vurguladı.

Fed’in Ziraat Bankası’nın New York şubesindeki“kara para” açısından şüpheli bulduğu soruşturmanın 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında adı geçen İranlı işadamı Rıza Sarraf’’ın “para transferleri” ile ilgili olduğu belirtilmiş, Fed soruşturma kararını 13 sayfalık bir bildiri ile resmi internet sitesinden tüm dünyaya duyurmuştu.

17 Aralık yolsuzluk operasyonunda,Sarraf’ın bazı bakanların desteği ile İran’ın ambargolu parasını rüşvet karşılığı akladığı ve kayıt içine sokulmasını sağladığı ortaya çıkmıştı.

Gelişme üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Fed’in soruşturmasını Meclis’e taşımış ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanıtlaması amacıyla yönelttiği soru önergesinde, “Ziraat Bankası New York Şubesi’nin İran’a yönelik yaptırımları ihlal eden şüpheli para transferlerinin toplam tutarı ne kadardır ve Türkiye ne kadarlık tutarda ceza ödeme riskiyle karşı karşıyadır” diye sormuştu.

Öte yandan Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada New York şubesinde yapılan denetimin, herhangi özel bir içerik ve şekil ihtiva etmeyen rutin bir denetim olduğunu savundu.

Açıklamada, “Hali hazırda, kısıtlanmış veya durdurulmuş herhangi bir işlemi olmadan New York şubemiz faaliyetlerini sürdürmektedir. Ülkemiz dahil olmak üzere; her ülkede otoritelerin zaman zaman finansal piyasalarda farklı regülasyon ve düzenlemelere gitmekte olduğu bilinen bir gerçektir. Bu piyasalarda faaliyet göstermekte olan kurumların söz konusu düzenlemelere uyum sağlamaları da belirli bir plan dahilinde sağlanmaktadır” denildi.