Faili meçhuller dönemi geri geldi

Türkiye’de son dönemde 1990’lı yılları andıran karanlık ve kanlı olaylar yaşanıyor. Her gün polis, asker ya da sivil vatandaşlar sokak ortasında infaz ediliyor. Terör örgütleri cirit atıyor. Mafya çatışmaları İstanbul, Ankara, Adana gibi büyük şehirlerde sokak ortalarına taşındı. Ancak ne saldırıların önüne geçilebiliyor ne de failler yakalanıyor. 

Zaman’dan Bayram Kaya, İsmail Avcı ve Fazlı Mert’in derlemesi:


Türkiye’nin ‘karanlık dönemi’ olarak hafızalarda yer edinen, binlerce cinayet ve kayıp olayının yaşandığı 90’lı yıllardaki faili meçhuller kâbusu adeta geri döndü. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, İzmir, Adana, Muş, Batman, Van ve Gaziantep gibi illerde yaşanan birçok olay aydınlatılamıyor.

Fenerbahçe otobüsüne silahlı saldırı, Sultanahmet Polis Karakolu’na bombalı baskın, Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi olayları aydınlatılamadı. Bingöl, Yüksekova ve Diyarbakır’da sokak ortasında 8 güvenlik görevlisi şehit edildi.

Olaylar sadece asker, polis, savcı ve güvenlik görevlileriyle sınırlı değil. Gazeteciler, vatandaşlar, üniversite ve sokak olayları ile mafya hadiselerindeki ölümler de çözülemedi.

Adana’da bir gazeteci infaz edildi, Cizre’de 6 kişi faili meçhul kurşunlarla can verdi, sokak ortasında öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın polisler tarafından vurulduğu aylar sonra ortaya çıktı. Suruç’ta 32 kişi katledildi.

Kobani olaylarında 50 kişi hayatını kaybetti. Diyarbakır’da Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesiyle ilgili soruşturma skandala dönüştü; cinayet zanlısı diye tutuklananlardan biri hastanede çıktı, diğeri askerde. Göstermelik gözaltılarla ‘olayın faili yakalandı’ açıklaması yapıldı ancak olayların üstündeki sis perdesi aralanamadı.

Uzmanlar, emniyet birimlerinin içinde bulunduğu zafiyete dikkat çekiyor. Bingöl eski Emniyet Müdürü ve Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi (GÜSAM) Başkanı Ercan Taştekin, Türkiye çapında yaşanan onlarca faili meçhul olayın aydınlatılması için uzman kişilerin görev yapması gerektiğinin altını çiziyor. Bir cinayetin aydınlatılması için konunun siyasilerin ilk önceliği olması gerektiğine vurgu yapan Taştekin, “Aksi durumda faili meçhul bir olayın aydınlatılması zaman alır.” diyor.

İşte karanlıkta kalan olaylardan bazıları: