Erdoğan, Kırmızı Kitap’ı ‘bana karşı tehditler’ metnine çeviriyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının ardından gündeme getirdiği “paralel yapı tehdidi”ni kapsayacak şekilde yeniden düzenlenen ve kamuoyunda “Kırmızı Kitap” olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB) üzerindeki çalışmalar tamamlandı.

Başbakanlığı döneminde “irticai tehdit” bölümünü kaldıran ve MGSB kapsamını daraltan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı döneminde iktidarını hedef alan her “tehlike”nin belgeye girmesini sağlıyor.

Cumhuriyet’in haberine göre ‘Paralel Yapı’ ile birlikte “dini cemaatler” yeniden MGSB’deki iç ve dış tehditler bölümünde yer alacak. PKK’nin Suriye kolu olan PYD ve Gezi Direnişinin ardından iktidarın hedefi olan sosyal medya da tehdit algısı kapsamına alınıyor.

Erdoğan’ın 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının ardından dile getirmeye başladığı “paralel tehdit” daha sonra MGK toplantılarında da ele alınmıştı. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanıyken başkanlık ettiği MGK toplantısında gündeme gelen ve Erdoğan dönemine sarkan MGSB değişikliği son aşamaya geldi. Bu kapsamda Erdoğan ve AKP iktidarını eleştiren, hedef alanlar ile kullandıkları araçlar için tehdit algısı geliştirildi.

AKP iktidarına göre şekillenen tehdit algılarının, yaklaşık bir yıldır değişiklik çalışmaları süren MGSB’ye girmesi bekleniyor. Bu ay Erdoğan başkanlığında toplanacak olan MGK’nin MGSB’yi onaylayarak hükümete “tavsiye etmesi” gündemde.

Normalde her 5 yılda bir güncellenen MGSB’ye, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’nın önerileriyle süre ölçüsü aranmaksızın ekleme ya da çıkarmalar yapılabiliyor. Ancak Erdoğan’ın güncellenmesini istediği MGSB’ye, yapılan çalışmalar kapsamında yeni tehdit unsurları ekleniyor.

 Haberin tamamını okumak için tıklayın.