Erdoğan BBC'ye konuşmuş, Wall Street Journal'a makale yazmış

Zaman gazetesi Salı günkü parti grup toplantısında Fethullah Gülen Hocaefendi’nin İngiliz BBC Televizyonu ve Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesine röportaj vermesini eleştiren Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da aynı yayın organlarına daha önce makale yazdığı ve röportaj verdiğini hatırlatan bir haber yayınladı..

Erdoğan’ın WSJ’deki ilk makalesi başbakanlık görevini Abdullah Gül’den devralmasından iki hafta kadar sonrasına, 31 Mart 2003 rastlıyor. “Ülkem sizin sadık müttefikiniz ve dostunuzdur.” başlıklı bu makalede Erdoğan, Türkiye’nin ABD ile “yakın işbirliğini devam ettirmekte kararlı” olduğunu ifade ediyor. Başbakan’ın aynı gazeteye 2007 yılında yazdığı ikinci makale ise Temsilciler Meclisi’nde bekleyen Ermeni tasarısı ile ilgili.  Başbakan 2009 yılında ise BBC Brüksel temsilcisi Dominic Hughes ile yaptığı özel mülakatta  Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan 2010 yılında yine BBC Türkçe’den Hüseyin Alkan’a Ermeni tasarısı nedeniyle konuşmuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, salı günü partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuştu. Erdoğan konuşmasında, “17 Aralık’ta yargıdaki fanatikleriyle milli iradeye saldırı düzenleyenler yolsuzluğun izini süremezler. Bunlar bugün çıkıp da bize yolsuzluk çamuru atamazlar. Şu anda eski Türkiye’nin kaybedenleri koro halinde yolsuzluk türküsü söylüyorlar. Eğer yolsuzluk yapan görmek istiyorsanız gidin aynaya bakın. Sadece BBC mi ?  Wall Street Journal. Bu gazetenin sahipleri kimler. Geçenlerde İngiltere’de aynısını yaptılar. Cameron hemen gazetelerini kapattı. Şimdide Amerika’dan vurmaya başladılar.” demişti.