Erdoğan-Arınç krizinin perde arkası

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hükümet işlerine karıştığı gerekçesiyle, Kürt Süreci İzleme Heyeti’nden haberdar olmadığına ilişkin sözlerini yalanlaması ve ‘hissi’, ‘yıpratıcı’ olarak niteleyerek açıkça ‘çıkışması’, AKP’de  derinleşebilecek bir krizin kuvvetli sinyalleri.

Arınç’ın sert çıkışı, Babacan ve Başçı ile giriştiği irade kavgasında yenik düşen ve ‘tatlıya bağladık’ diye geri adım atan Cumhrbaşkanı Erdoğan’a karşı ikinci kapsamlı meydan okuyuş olarak görülebilir. Bu uyuşmazlığın sonuçları şimdi merakla izleniyor.

Arka planda ise şu görünüyor:

İzleme Heyeti’ni doğru bulmadığını açıklayan Erdoğan, Davutoğlu’nun süreci yönetemediğini düşünüyor. Öcalan’ın Nevruz mesajı konusunda da AKP ile HDP arasında görüş ayrılığı yaşanıyor.


Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberi şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzleme Heyeti oluşturulmasına olumlu bakmadığını açıklaması, AKP’de çözüm süreciyle ilgili krizi ortaya çıkardı. Erdoğan’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun süreci yürütme yöntemini doğru bulmadığı, AKP’nin seçmen kitlesinde kaymalar olacağı düşüncesiyle seçim öncesinde hızlı adımların atılmasını istemediği belirtiliyor. Davutoğlu’nun bu itirazları nedeniyle Dolmabahçe’deki açıklamayı Erdoğan’ın yurtdışı gezisi sırasında yaptırdığı öğrenildi. Erdoğan’ın karşı çıktığı İzleme Heyeti’nde 6+3 olarak basına yansıyan isimlere de itiraz eden HDP heyeti, 8 kişiden oluşacak heyette ilk listede yer alan Kadir İnanır ve Deniz Ülke Arıboğan’a olumlu baktı. Abdullah Öcalan’ın bugün Diyarbakır’da okunacak Nevruz mesajı konusunda da taraflar arasında kriz çıktı. Hükümetin, Öcalan’ın bazı ifadelerine karşı çıkarken, HDP heyeti ise mesajı hiç değiştirmeden okutma kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzleme Heyeti ile ilgili açıklamaları AKP’de yeni bir kriz yarattı. Kulislerde, Erdoğan’ın çözüm süreciyle ilgili yaşanan gelişmelerden memun olmadığı, Davutoğlu’nun süreci yönetemediğini düşündüğü, seçim öncesinde hızlı adımlar atılmasından rahatsız olduğu belirtiliyor. Erdoğan’ın dünkü çıkışının da bunun yansıması olduğu belirtiliyor.

Haberin devamı burada.