Erdoğan ‘aklama’ istiyor, müdahale AKP’de ters tepebilir: İşler karışıyor

TBMM Soruşturma Komisyonu’nun 4 eski bakanla ilgili dün beklenen Yüce Divan oylaması 5 Ocak’a ertelenmesiyle AKP içinde kargaşa ve belirsizlik büyüyor.

Cumhuriyet’in haberi şöyle:

Ertelemeye gerekçe olarak eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler ve Zafer Çağlayan’ın mal varlıklarıyla ilgili “orantılı değil” saptaması yapılan bilirkişi raporuna itirazlarına ek olarak sundukları belge ve bilgilerin incelenmesi gerekçe gösterildi.

Ancak kulislerde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında eski bakanların Yüce Divan’a gönderilip gönderilmemesi konusunda görüş ayrılığı yaşandığı, ertelemenin bundan kaynaklandığı belirtiliyor.

Öte yandan 5 Ocak’ta yapılacak oylamanın ardından komisyonun raporunu hazırlaması ve muhalefet milletvekillerinin şerh hazırlaması için 4 günlük süre kalıyor. TBMM Soruşturma Komisyonu, dün 4 eski bakanla ilgili kararı vermek üzere toplandı. Saat 15.00 olarak açıklanan toplantı saati 15.30’a ertelendi. Komisyon ancak 16.00’ya doğru başlayabildi. Bakanlarla ilgili oylamanın her fiil için ayrı ayrı mı yoksa tek mi yapılacağının netleştirilmesinin beklendiği saatlerde, saat 16.40’ta toplantıya saat 18.00’e kadar ara verildi.

Komisyonun bilirkişisinin hazırladığı raporda, “gelirleriyle mal varlıkları orantılı değil” saptamasının yapıldığı 3 bakan; Çağlayan, Bağış ve Güler’in rapora itiraz ederek komisyona sundukları ek belge ve bilginin üyelerce incelenmesi gerekçesiyle toplantıya ara verildiği belirtildi. Şirketleriyle ilgili bilanço ve muhasebe kayıtlarını komisyona sunan 3 bakan, komisyonun 2013 öncesiyle ilgili soruşturma yetkisinin olmadığını savundu.

Bilirkişi raporuna göre 500’er bin TL’ye aldığı 3 evle ilgili açıklama yapmayan Egemen Bağış’ın, şirketleri ve banka hesaplarındaki hesap hareketlerine ilişkin dökümle birlikte aileden kalma bazı tapuları komisyona sunduğu öğrenildi.

Çağlayan, oğlu Salih Kaan Çağlayan’ın hesabına Altınbaş AŞ’den gönderilen 2 milyon 537 bin lira ile diğer oğlu Ahmet Çağan Çağlayan’dan kendisine borç gönderilen 1 milyon 50 bin liranın kaynağını çocuklarının düğün takıları olarak göstermişti.

“Altınların hangi tarihte kim tarafından götürüldüğüne ilişkin bir raporuna karşı Çağlayan, 4 bin cumhuriyet altınının bozdurulduğu biçiminde ek savunmada bulundu. Komisyon, saat 18.00’de yeniden toplanırken 1 saat geçmeden bakanlarla ilgili oylamanın 5 Ocak 2015’e ertelendiği açıklandı. Komisyonda tartışmalar yaşandığı öğrenildi.

AKP’lilerin, bilirkişinin raporunu tam olarak inceleyemedikleri, özellikle Bağış’ın sunduğu ek belge ve bilgilerin de bilirkişi tarafından incelenmesi  gerektiği gerekçesiyle erteleme istedikleri, muhalefet milletvekillerinin ise itiraz ettikleri belirtildi.

CHP’li üyeler ise, “O zaman Bağış dışındaki bakanların oylamasını yapalım. Eğer ertelenirse bu komisyonun tarafsızlığını zedeler, çalışmaları şaibe altında bırakır” diye itiraz etti.

Komisyon Başkanı Hakkı Köylü’nün de “Ertemelenin komisyonla ilgili olumsuz bir algı yaratacağını ben de düşünüyorum, bu konuda üzgünüm” dediği, ancak AKP’lilerin ısrarı üzerine erteleme kararı alındığı öğrenildi.

AKP kulislerinde toplantı öncesinde “Yukarıdan bir telkin yok, milletvekilleri kendi vicdanlarına göre karar verecek” görüşü dile getiriliyordu. Hatta bazı milletvekilleri “3 bakan gider, birisi kalır” diyerek Güler, Çağlayan ve Bağış’ın Yüce Divan’a sevk etme yönünde karar alınacağı, Erdoğan Bayraktar’ın ise aklanacağını belirtiyordu.

Ancak toplantı saatinin yarım saat ertelenmesiyle birlikte kulislerdeki hava birden değişti. Bazı üyelerin bazı grup yöneticileriyle bir araya geldikleri öğrenildi. Oylamanın 5 Ocak’a ertelenme kararından önce de toplantı sürerken Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, dışarı çıkarak bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Köylü, “Jammer olduğu için konuşamadım, evle konuştum” demesine karşın, bir grup yöneticisiyle görüştüğü öğrenildi. Kulislerde, toplantının ertelenmesinin Erdoğan ile Davutoğlu arasında yaşanan görüş ayrılığından kaynaklandığı belirtiliyor.

Erdoğan’ın “Paralel yapının darbe girişimi tezinin çökeceği” gerekçesiyle bakanların Yüce Divan’a sevkini istemediği, Davutoğlu’nun ise bunun topluma anlatılamayacağı gerekçesiyle bazı bakanların Yüce Divan’a sevkinde ısrar ettiği dile getiriliyor.

Parti içinde de bu konuda görüş ayrılıkları yaşanıyor.

Parti yönetiminin 5 Ocak’a kadar yaşanan krize bir çözüm bulmayı amaçladığı kaydediliyor.

CHP’li komisyon üyeleri, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Oylama sudan bahanelerle ertelendi. AKP’li üyeler üzerinde büyük bir baskı var. Bakanların Yüce Divan’a gönderilmesi istenmiyor. 5 Ocak’a kadar da AKP’li üyeler üzerindeki baskı daha da artacak ve bakanların Yüce Divan’a gönderilmemesi sağlanacak” görüşünü dile getirdi.

Komisyonun süresi 27 Aralık’ta bitiyordu. Ancak TBMM Genel Kurulu’nun 5 Ocak’a kadar çalışmalarına ara vermesiyle komisyonun görev yapılacak oylamanın ardından komisyonun raporunu hazırlaması ve muhalefet milletvekillerinin şerh hazırlaması için 4 günlük süre kalıyor.

TBMM İçtüzüğü’ne göre, komisyonun raporunu en geç 9 Ocak’ta TBMM Başkanlığı’na sunması gerekiyor. Rapor 10 gün içinde bastırılarak milletvekillerine dağıtılacak. 10 gün içinde rapor, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek bakanlarla ilgili Yüce Divan oylaması gizli olarak yapılacak.


AKP’de,, 17 Aralık’ta istifa etmek zorunda kalan 4 eski bakanla ilgili ocak ayı sonunda TBMM Genel Kurulu’nda yapılacak asıl Yüce Divan oylamasıyla ilgili “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan müdahale edip aklama isterse ters tepebilir” kaygısı yaşanıyor. AKP’de 3 dönem kuralına takılan 70 isim başta olmak üzere vekillerin büyük çoğunluğunun kanaatleriyle ilgili sessizliklerine dikkat çekiliyor.

AKP’de soruşturma komisyonunun ardından hesaplar asıl nihai kararın verileceği Genel Kurul oylaması üzerine Yüce Divan oylaması için de tüm gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrilmiş durumda. Partide Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun oylama öncesi AKP’li vekillere yönelik bir müdahalede bulunup bulunmayacağı konusunda ciddi bir tartışma bulunmuyor.

Ancak Erdoğan’ın izleyeceği tutumun, oylamanın yönünü değiştirebilecek derecede önemli olduğu vurgulanıyor. TBMM Genel Kurulu’nda yolsuzluklar konusunda partinin tutumunu da ortaya koyacak olan oylamaya doğru geri sayım başlarken AKP kulislerinde öne çıkan değerlendirmeler şöyle:

AKP’li vekillerin büyük çoğunluğu 4 bakanla ilgili kararın Başbakan Davutoğlu açısından çok önemli olmadığını, ancak doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ilgilendirdiğini düşünüyor. Bu nedenle hem parti yönetimi hem de milletvekilleri, en çok Erdoğan’ın oylama öncesi bir müdahalede bulunup bulunmayacağını merak ediyor. Partide oylamanın kaderini Erdoğan’dan gelecek bir mesajın belirleyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

AKP’lilere göre Erdoğan’ın oylama öncesi müdahalede bulunması halinde, bunun sonuçları ne istediğine bağlı olarak ortaya çıkacak. Erdoğan’ın müdahale etmesi halinde çok büyük olasılıkla ‘aklama’ isteyeceği konusunda görüş birliği bulunuyor.

Erdoğan’dan gelecek bir ‘aklayın’ müdahalesinin milletvekilleri üzerinde olumsuz bir hava yaratacağı, hatta ters teperek bakanların hepsinin ya da aralarından seçilerek bazılarının Yüce Divan’a gönderilmesine neden olabileceği ifade ediliyor.

Parti yönetimi de bu kaygıyı paylaşıyor. Erdoğan’dan gelecek 4 ismin tamamının ya da bazılarının Yüce Divan’a gönderilmesi mesajının AKP grubunda rahatlama yaratacağı belirtiliyor. Ancak AKP’liler arasında Erdoğan’dan 17 Aralık’ı ‘yolsuzluk değil darbe’ olarak gördüğü için Yüce Divan’a sevk yönünde bir mesaj beklentisi gerçekçi bulunmuyor.

Erdoğan’dan gelecek olası bir ‘aklayın’ mesajının ters tepeceği kaygısına en büyük gerekçe olarak da AKP’li vekillerin büyük bölümünün sessizliği gösteriliyor. AKP grubundaki bu görüntü, “Yolsuzluk komisyonu nedeniyle bir süredir 4 bakanla ilgili bir tartışma yürüyor.

Üstelik 17 Aralık’ın yıldönümü nedeniyle bu tartışmalar daha da büyüdü. Ancak parti yöneticisi ve yönetime yakın isimler dışında milletvekillerinin büyük çoğunluğu bu konuda anlamlı bir sessizlik içinde. 4 bakanla ilgili kanaatleri olmasına karşın vekiller bu kanaatlerini ifade etmemeye özen gösteriyor. Bunun nedeni konunun önlerine gelecek olması. Çünkü oylama gizli. Gizli oylama silahını kimse kaybetmek istemiyor” ifadeleriyle anlatılıyor.


AKP kulislerinde özellikle Erdoğan’ın müdahale etmemesi durumunda parti içinde özellikle 3 döneme takıldıkları için yeniden aday olamayacak vekillerin bazı bakanlar için Yüce Divan yönünde oy vereceklerine kesin gözüyle bakılıyor.

Muhalefetin tam kadro katılıp Yüce Divan yönünde oy vermesi için AKP’den 50’nin üzerinde aynı yönde oya ihtiyacı bulunuyor. Bu düzeyde bir oy çıkıp çıkmayacağı konusunda ise ‘Yüce Divan yönünde oylar mutlaka çıkar ama 50’yi geçip geçmeyeceği kesin değil. Bu nedenle bıçak sırtı olur’ görüşü seslendiriliyor.