Erdem Başçı: Fiyat istikrarını sağlayacak adımları atacağız

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bugün bir basın toplantısı düzenledi.

Başçı’nın sözlerinden satır başları şöyle:

“ABD’nin çıkış stratejisine bağlı olarak gelişmekte olan ülkelere sermaye akımları yavaşlıyor. Küresel ekonominin toparlanmasına dair riskler sürüyor. Küresel görünüm ve iç gelişmeler nedeniyle enflasyon ve para politikası görünümünde önemli güncellemeler yaptık.”

“Şu anda tüketici kredilerinin büyüme hızı ticari kredilere göre yavaşladı. Son dönemde türkiye iç gelişmeler nedeniyle benzer ülkelerden bir miktar ayrıştı.”

“Döviz kurundaki değer kaybının enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturması bekleniyor ancak talep koşulları aşağı yönlü baskı yaratıyor. Kredi büyümesi son dönemde yavaşlamakla beraber referans değer olan %15’in üzerinde ama kademeli olarak iniyor.”

“Enflasyon tahminlerinde yurtiçi talebin maliyet yönlü fiyat baskısını kısmen sınırlayacağını varsaydık. İhracatta kısmı hızlanma bekliyoruz. İthalat fiyat artışını sınırlı yukarı güncelledik, petrol fiyatlarında ekim öngörümüzü koruduk.”

“Enflasyonda döviz kurunun etkisi ekim’e göre 0.5 puan daha fazla olacak. Gıda fiyatlarının %8 artacağını öngördük. Enflasyon 2014 sonunda orta noktası %6.6 olmak üzere %5.2 ile %8 aralığında bekleniyor. 2015 sonunda ise orta noktası %5 olmak üzere %3.1 ile %6.9 aralığında bekleniyor.”

“Enflasyon kısa vadede %5 hedefinin belirgin üzerinde seyredecek. Aldığımız tedbirlerle enflasyon yılın 2. yarısında düşecek ve yıl sonunda %6.6’ya inecek.”

Cari dengede bu yıl daha olumlu gelişmeler bekliyoruz, cari açık/GSYH yıl sonunda %5’in altına düşebilir. Ara PPK ile amacımız fiyatlama davranışlarındaki bozulmayı engelleyerek fiyat istikrarını sağlayacak adımları atmak, üzerimize düşeni yapacağız. Merkez Bankası’nın elindeki tüm araçları etkin şekilde kullanacağından kimsenin şüphesi olmasın.”