Efkan Ala: ''Savcı Öz'ü içeri atın''

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ile ilgili çarpıcı ses kayıtları yayınlanmaya devam ediyor.

Zaman’ın haberi şöyle:

‘Başçalan’ isimli Twitter hesabından yayınlanan ses kaydında, o dönemde Başbakanlık Müsteşarı olan İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile gerçekleşen skandal bir konuşması yer alıyor.

Efkan Ala, Kılıçlar’a Savcı Zekeriya Öz’ü “tutup içeri atmaları” için emir veriyor.

18 Aralık günü Başsavcı Vekili Zekeriya Öz sorgulamaları takip etmek ve olası tehditleri yok etmek amacıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret etmişti. Mehmet Kılıçlar, Savcı Zekeriya Öz’ün soruşturmaları takip etmek için Emniyet’e gitmesini Ala’ya rapor ediyor ve validen bir emir çıkarttırılıp, tutanak tutulmasını istiyor. Ancak bunun yeterli olmayacağını düşünen Ala hukuku tamamen yok sayarak, Kılıçlar’a  “Hemen onu alsınlar içeri atsınlar. Buraya geldi tehdit ediyor diye. Söyle onlara bak içeri atsınlar tamam mı?” talimatını veriyor. Ayrıca Ala, Öz’ün başsavcı vekili olduğunu hesaba katmayarak buna yetkisinin olmadığını da iddia ediyor. Ala’nın sözleri üzerine Kılıçlar, yine tutanak tutturma formülünü öneriyor. Ala bu öneriyi beğenmiyor: “Tutanak değil. Bu herifi derhal oradaysa, Emniyet’teyse hemen içeri alsınlar ben sana söylüyorum.” diyor, “Bütün yetkileri alındı onun.” diye ekliyor.

İkinci görüşmede ise Efkan Ala, Zekeriya Öz’ün tutuklanmamasına kızıyor. Mehmet Kılıçlar, bu işlemi yapmaları için emir vermediğini, tutanak tutturduğunu belirtiyor. Kılıçlar, “Sizden sonra aradım, çıkmış ordan şerefsiz.” deyince Ala, Öz’ün ilk söylediğinde tutuklanmadığına hayıflanıyor: “Tabii çıkmış. Hemen tutacaklar atacaklar içeri, gel lan buraya bakim, sen burayı basmaya mı?.. Kimsin ya?” diye sitem ediyor. Gerekirse tutanağı tutsunlar, diyen Ala, HSYK ve savcılık nezdinde ‘hukuku işleteceklerinin’ altını çiziyor. “Kimse bu memlekette öyle hukukun üstünde. İstediğimizle değiştiririz.” şeklinde sözde hukuku işlettireceklerini söylüyor.