Demirtaş TRT’ye TRT mikrofonundan çok sert meydan okudu

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın sık sık yaptığı “tek millet” vurgusunu eleştirerek, “Tek olamayız, birlik olabiliriz. Birliğin içinde çokluk olur. Nar gibiyiz” dedi. Demirtaş, yayınlarında Erdoğan’a yüzlerce saat ayıran ve son olarak Demirtaş’ı “Eleştirmeye devam edersen yayını keseceğiz” diye tehdit eden TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’e de seslenerek, “Cumhurbaşkanı olursam seni görevden aldıracağım” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Hatay’da partililerle biraraya gelen Demirtaş şöyle konuştu: “TRT’nin genel müdürü utanmadan, sıkılmadan beni tehdit ediyor. Bir daha kendisini ve kurumunu eleştirirsem, anında yayını kesecekmiş. Bir bürokratın yaptığı açıklama bu. Hiçbir AKP’li bunu söylemeye cesaret edemedi. Ama devletin memuru, senin-benim vergilerimle maaşını alan adam bana bu tehdidi yapıyor.

(TRT’nin mikrofonunu eline alarak) Bana hakaret edip şantaj yapan TRT genel müdürüne sesleniyorum. Sen halkın paraları ile o kurumu kendi televizyonun gibi yönetemezsin. O kurum bu halkın ortak malıdır ve TRT kanununda da ayrımcılık yapmayacağın açıkça yazılıdır. Yüksek Seçim Kurulu da aldığı kararlarda kamu yayıncılığında TRT’nin de adaylara eşit, şans vermek zorunda olduğunu ilan etmiştir. Sen 11 Temmuz’dan itibaren seni 244 dakika canlı yayında verdik diyorsun. Bir defa 11 Temmuz’dan itibaren demen suçunu itiraf etmen demektir. Yani seçim süreci başladıktan 12 gün sonra beni vermeye başladın. O da seni teşhir ettikten sonra. 244 dakika beni vermişsin ama 7 bin 200 dakika da Recep Tayyip Erdoğan’ı vermişsin. Bunu neden yazmıyorsun bu açıklamaya. Beni tehdit eden TRT’nin genel müdürü seni eleştirince canlı yayını kesecekmişsin. Bak şu mikrofon bile bizim paramızla alınmış, bu mikrofon bile bizim malımız. Tayyip Erdoğan’dan büyük Allah var. Sen Erdoğan’dan korkma halkın gazabından kork. Yayınlamıyor-san da yayınlama. Ama ben seni her gün teşhir etmeye devam edeceğim. Cumhurbaşkanı olursam da seni görevden aldıracağım.”

Birlikte yaşanabilmesi için tek dil tek millet şartını öne sürenleri fasiştlikle suçlayan Demirtaş, şöyle devam etti: “Birlikte yaşayabilmek için tek seçeneğimiz tek dildir, tek millettir demesinler. Bu faşizmin dik alasıdır. Onun dediği gibi yapmasak bu ülke parçalanırmış. İşte bu yalan üzerine kurulu bir devleti biz yeniden çoğulcu, çok kültürlü devlete dönüştürmek istiyoruz. Kendi içinde rengarenk bir ulusuz biz. Tek olamayız, birlik olabiliriz. Birliğin içinde çokluk. Nar gibiyiz. Türkiye’deki en büyük mezhepçi politikacı AKP’nin adayıdır. Tek mezhep, tek dil tek ırk üzerinden Türkiye’yi tekleştirmeye çalışıyor. Gerilimin nedeni budur.”