Davutoğlu ve Arınç boyun eğdi: ‘Başkanlık’ seçim bildirgesine girdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı karşı karşıya getiren AKP’deki 5 günlük tartışmanın altından seçim bildirgesinde “başkanlık” sisteminin yer alıp almayacağı kavgası da çıktı.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün haberi:


Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bülent Arınç, bildirgede başkanlık hedefine yer verilmesini kabul edince kavga “kapandı.” AKP’de bu sonuç, “Seçime kadar olan süreç Erdoğan tarafından kazanıldı” diye değerlendiriliyor.

Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur” diye başlattığı, dün Davutoğlu’nun “Bu tartışma kapanmıştır” sözleriyle sona erdiğini açıkladığı AKP zirvesindeki kavgaya ilişkin hasar tespit çalışmaları başladı. AKP kulislerine göre Erdoğan, kavgayı başlatan çıkışını, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “Seni başkan yaptırmayacağız” açıklaması üzerine başlattı.

Erdoğan’ın tartışmayı çözüm süreci üzerinden yürütmesine karşın, aslında arka planda en güçlü neden başkanlık sistemi tartışmasıydı. Anketlerde çözümle ilgili atılan adımların AKP’ye puan kaybettirirken HDP’nin oy artışı sağlaması kavgayı ateşledi. Erdoğan, çözüm süreciyle de ilgili “frene basan” çıkışını yaptı.

AKP kulislerine göre Erdoğan, kamuoyu önünde açıklamalarını yaparken, parti yönetimine de başkanlık sisteminin seçimdeki en önemli hedef olarak belirlenmesi için baskıyı yoğunlaştırdı. Erdoğan, başkanlık sisteminin AKP’nin seçimdeki temel hedefi olmasıyla yetinmeyip, bunun seçim bildirgesine konulmasını da istedi.

Haberin devamını okumak için tıklayın.