Çözüm süreci tıkanırken, HDP’de ‘AKP bizi yeniden dizayn ediyor’ endişesi büyüyor

Çözüm süreci tıkanmış durumda. Bu arada HDP içinde huzursuzluk var. Kulislerde HDP’nin AKP tarafından ‘yeniden dizayn’ edilmek istendiği ileri sürülüyor.

Erdem Gül’ün Cumhuriyet’te yer alan haberine göre HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’tan rahatsız olan AKP yönetiminde, cezaevinden çıktıktan sonra Gülen cemaatine yönelik suçlamalarda bulunan DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle’nin HDP’de etkin konuma gelmesi yönünde formüller seslendiriliyor.

AKP’de bu görüş çerçevesinde HDP adına İmralı ziyaretlerini gerçekleştiren heyetin değişmesi konusunun bir süredir konuşulduğu iddia edildi.

Kulis haberinde şu iddialara da yer verildi:

“AKP’de İmralı heyetinin yanısıra, asıl olarak, HDP yönetimi ve etkili kadrolarının da sürece göre yeniden şekillendirilmesi gerektiği görüşleri seslendiriliyor. AKP’de özellikle Kobani eylemleri sırasındaki açıklamaları nedeniyle Demirtaş’tan büyük rahatsızlık duyuluyor. Demirtaş’a yönelik rahatsızlık, Kobani eylemlerindeki açıklamaları ile sınırlı değil.

AKP’de bu değerlendirmeler çerçevesinde partinin genel başkanlık düzeyinde yeniden şekillendirilmesi adına olası isimlerle konuşuluyor. Bu çerçede DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle’nin Demirtaş’ın yerine partinin başına geçebileceği bu olmuyorsa da Ankara’da siyaset yapmasını sağlayacak etkili bir göreve gelmesi gerektiği formülleri AKP içinde dile getiriliyor.

Buna göre Dicle’nin HDP’nin gideceği bir kongre sürecinde genel başkan olabileceği, öne alınacak 2015 seçimlerinde de milletvekili seçilebileceği formülleri üzerinde değerlendirmeler yapılıyor.

Bir önemli noktanın altı da Kadri Gürsel tarafından çizilmiş. Murat Yetkin’in çözüm süreci planıyla ilgili yazısının kaynğı üzerinden tartışan  Gürsel, şu sonuçlara varıyor:

Murat Yetkin, yol haritası taslağının içeriğini telefonda konuştuğu “bir HDP yetkilisi”nden aldığını yazmış. Kendisi bu kişiyi bir HDP yetkili olarak tanıyabilir. Ancak söz konusu kişi gerçek bir “HDP yetkilisi” olsa lideri Öcalan’ın kendilerine bahsetmediği bir taslağı medyaya sızdırma cüretini kendisinde göremezdi.

Patronaj ilişkisinin HDP’deki temsilcisi o taslağı, yazıp Öcalan’ın önüne koyanlardan aldı ve ne ilginç tesadüf ki tam da İmralı’yla temaslar iktidar tarafından askıya alındığı sırada Murat Yetkin’e sızdırdı.
İmralı sürecini tıkayan olumsuz gelişmelerin kronolojisi de Öcalan’ın taslağı HDP heyetine     vermediği 7 Eylül tarihli görüşme ile başladığı için sorumluluk İmralı’nın üzerine yıkıldı.