'Cezasızlık kültürü' sınır tanımıyor: Adalet Bakanlığı bakan fezlekelerini savcılığa iade etmiş!

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, istifa eden bakanlarla ilgili hazırlanan fezlekelerin savcılığa iade edildiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı’ndan TBMM Başkanlığı’na bir fezlekenin gelmediğini ifade eden Çiçek, şu açıklamalarda bulundu: “4 eski bakanla ilgili fezleke bize gelmedi, Adalet Bakanlığı’na gelmiş. Bu ana kadarki uygulamalarda bize gelen dosyalar, bakanlık ve Başbakanlık üzerinden gelmiş. İçtüzük’ün 13. maddesi var. Savcının bugüne kadar direkt göndermesi yok. Sadece Sayıştay’dan ve Danıştay’dan bir dosya gelmiş. Bugüne kadar hep Başbakanlık üzerinden gelmiş ama 2011′de Adalet Bakanlığı savcılıklara genelge gönderiyor, ‘bu evrakları doğrudan Meclis’e gönderin’ diyor.
 
4 bakanla ilgili konu Adalet Bakanlığı’na gelmiş, bildiğim kadarıyla bakanlık da o genelgeye uygun olarak savcılığa iade etti, kesin bilmiyorum ama böyle. Çünkü ‘yetkimiz yok’ dediğine göre Sayın Bakan, onu bakanlıkta tutmayacak, ilgili makama, savcılığa gönderecek, onlar bize gönderecek.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, hazırlanan yeni Demokratikleşme Paketi kapsamında tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi ile ilgili de önemli uyarılarda bulundu. 2004 yılında yapılan düzenlemede tutuklamalara sınır getirilmesini istediklerini ifade eden Çiçek, “Tutuklama için kuvvetli suç şüphesi lazım. Bu suçu işlediğine dair yüzde 100′e yakın kanaat olması durumunda tutuklama yapılması lazım. Burada biraz hukuki yorum yoluna gitmek lazım. Tutukluluk süresi 5 yıl olarak kabul edildiğinde, ‘Vay falanca adamlar nasıl serbest bırakıldı.’ diye kimse bağırıp çağırmasın. Bazı kişiler de bundan istifade edecektir.” dedi.

İlk olarak özel yetkili mahkemelerin kalkması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Meclis Başkanı Çiçek, “Ümit ederiz ki, bir süreden beri yaşadığımız sıkıntılar öbür mahkemelerde çıkmaz. Çünkü artık günümüzde bireysel suçlar bile örgütlü işlenir hale geldi. Bu davalara bakacak olan mahkemelerin de ona göre hazırlığını yapması lazım” dedi.

Yeniden yargılanmaların da mevcut kanunlarda yerinin olduğuna değinen Çiçek, tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi ile ilgili açıklama yaptı. Tutuklamaya sınır getirilmesini arzu ettiklerini belirten Çiçek, “Biz bir taraftan ’10 yıl tutukluluk uzundur.’ dedik ama öbür taraftan da 10 yıldır tutuklu kalan Hizbullahçılar tahliye edildiğinde, tutukluluk uzun diyenlerin çok önemli bir kısmı da ‘siz bu kadar cani adamları nasıl tahliye edersiniz’ diye kıyamet koptu. Tutukluluğun kısaltılması doğru olabilir. 3. yargı paketinde adli kontrolü getirdik. Yargıya ‘sen önüne geleni tutuklama, adli kontrolü uygulayabilirsin’ dedik. Tutuklama için kuvvetli suç şüphesi lazım. Bu suçu işlediğine dair yüzde 100′e yakın kanaat olması durumunda tutuklama yapılması lazım. Burada biraz hukuki yorum yoluna gitmek lazım. Tutukluluk süresi 5 yıl olarak kabul edildiğinde, ‘vay falanca adamlar nasıl serbest bırakıldı’ diye kimse bağırıp çağırmasın. Bazı kişiler de bundan istifade edecektir.” ifadelerini kullandı.