Buyrun bir de bu ‘komisyon’dan yakın

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, son toplantısında ‘Batı Ülkelerinde İslam Düşmanlığı İnceleme Alt Komisyonu’ kurulmasına karar verdi.

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu başkanlığında önceki gün toplanan komisyonda, kurulacak alt komisyonlarla ilgili kararlar alındı. Yeneroğlu önlerindeki takvim kapsamında önceliklerinin çocuk haklarıyla ilgili bir alt komisyon ve ‘Batı Ülkelerinde İslam Düşmanlığı İnceleme Alt Komisyonu’kurulması olduğunu söyledi.

Komisyonun bu kararı güneydoğudaki sokağa çıkma yasakları ve çatışma ortamının incelenmesini talep eden muhalefetin eleştirilerine neden oldu.

CHP’li üyeler ise başta Diyarbakır’daki sokağa çıkma yasakları ve çatışma ortamının incelenmesi olmak üzere kendilerinin de çeşitli önergeleri olduğunu, bunların da gündeme getirilmesi gerektiğini ifade etti, ancak komisyon başkanı itirazları kabul etmedi.

Komisyonun CHP’li Üyesi Şenal Sarıhan, İnsan Hakları Derneği ve diğer çok sayıda sivil toplum kuruluşunun, sokağa çıkma yasaklarının yerinde incelenmesiyle ilgili kendilerine yaptığı başvurular olduğunu anımsattı ve toplantıda bu konunun de gündeme eklenmesini istedi. Ancak Yeneroğlu, bu yönde bir başvurunun kendilerine ulaşmadığını belirterek öneriyi geri çevirdi.

Yeneroğlu, ‘İslam düşmanlığı’nı inceleyecek alt komisyonunun gerekçesini açıklarken Avrupa’da yaşayan Müslümanların hedef olduğu yasaklara değinerek, “Bizim dışarıda 6 milyon insanımız var, Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan 20 milyon Müslüman var” dedi.

Bunlarla ilgili Meclis’in ciddi sorumlulukları olduğunu savunan Yeneroğlu, ‘bu konuyla ilgili bir önerinin karara bağlanmasının Meclis itibarı açısından çok faydalı ve uluslararası boyutu itibarıyla da önemli’ olduğunu düşündüğünü ifade etti.