Bürokraside milletvekilliği için istifa yağmuru

7 Haziran’daki milletvekili genel seçimleri öncesinde milletvekili aday adayı olmak isteyen bürokratların bugün 17.00’ye kadar istifa etmeleri gerekiyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın istifasının ardından dün Ankara’dan peş peşe istifa haberleri geldi.

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, AKP’den milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etti. Ağbal yaptığı açıklamada, 25 yıldır Maliye Bakanlığı’nın hemen hemen her kademesinde görev yaptığını söyledi. Ağbal, seçim bölgesi tercihine ilişkin, AKP’ye adaylık başvurusunda bulunduktan sonra partinin yetkili organlarının değerlendirmeleri çerçevesinde nereden uygun görülürse canla başla o bölgede çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan da milletvekilliği aday adaylığı için istifa etti.

Milli Eğitim Bakanlığı müsteşar yardımcıları Salih Çelik ve Yusuf Büyük de, genel seçimler öncesi milletvekili aday adayı olmak üzere görevlerinden istifa etti. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Kemal Biçerli’nin de milletvekili aday adayı olmak üzere istifa dilekçesini verdiği öğrenildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu İnşaat ve Emlak Daire Başkanı Abdullah Kavaklı da AKP’den milletvekili aday adaylığı için istifa etti. Kavaklı, 2003-2007 yılları arasında TİKA Başkanlığı yapan Hakan Fidan ile daire başkanı olarak çalıştı. Fidan’a yakın isimler arasında olan Kavaklı, 2004-2011 yılları arasında Personel, İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı görevini sürdürdü. 2011-2012 arasında Başkan Müşaviri olan Kavaklı, 2014’te İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı’na atanmıştı.

AKP Ankara Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın kardeşi Osman İyimaya da siyasete girmeye hazırlanıyor. İyimaya, siyasete girmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü görevinden emekli oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhammed Balta da, aday olmak üzere görevinden ayrıldı.

Çevre Bakanlığı’ndan ayrıca, Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş’ın da siyasete girmek için istifa ettiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı görevinde 12 yıl boyunca danışmanlığını sürdüren Türker Yörükçüoğlu daha sonra Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olmuştu. Yörükçüoğlu müsteşar yardımcılığı görevinden istifa ederek siyasete girme kararı aldı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in özel kalem müdürü Mücahit Durmuşoğlu da istifasını verdi.

RTÜK Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Çakırtaş ile RTÜK Başkanlık Müşaviri Yaşar Uğurlu da aday adayı olmak için istifa etti.

Ayrıca Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya ve Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin de adaylık için görevlerinden istifa edenler arasında.

Gazeteci Hüseyin Yayman da AKP’den aday adaylığı için akademik görevinden istifa ederken, Şanlurfa Harran Üniversitesi’nde 8 yıldan bu yana rektörlük yapan Prof.Dr. İbrahim Halil Mutlu da AKP’den aday adayı olacağı için görevinden istifa ettiğini açıkladı.