Burası Türkiye: Bank Asya ‘devlet karantinasına alındı’

Wall Street Journal Türkiye’nin haberi, Bank Asya için tehlike çanlarını haber vermekte:

Gülen Hareketi’ne yakınlığı ile bilinen Bank Asya, ekonomiden sorumlu kurumların takibine alındı. Borsada hisseleri askıda olan, SPK tarafından tahvil ihracına izin verilmeyen Bank Asya, bu kez BDDK’nın yakın gözetimine girdi.

Bir BDDK yetkilisi, Bank Asya’nın Bankacılık Kanunu’nun 70’inci maddesi çerçevesinde yakından izlemeye alındığını kaydetti. Kanunun 70’inci maddesi, mali bünyesi bozulan bir bankanın BDDK tarafından faaliyetlerinin, tüm teşkilatını gerekli görülecek yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerinin kısıtlanmasını ya da geçici olarak durdurulmasını, özkaynaklarının artırılması için hissedar bulunmasını, yönetim kurulu ve genel müdürün görevden alınabilmesini içeriyor.

Yine bankacılık kanununun 71’inci maddesi, 70’inci maddedeki önlemlerin yeterli olmaması durumunda bankanın TMSF’ye devredilmesini düzenliyor. WSJ Türkiye’ye konuşan bir TMSF yetkilisi, kendilerinin Bank Asya’ya yönelik bir çalışmalarının olup olmadığı sorusunu yanıtlamazken, “Ancak ekonomi yönetiminde esprili bir şekilde görev dağılımını şöyle anlatabiliriz: BDDK acil servis, TMSF ise morgdur.” diye konuştu.

Bank Asya yetkilileri konu hakkında ilk etapta bir açıklama yapmadı.

17 Aralık 2013’te aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve bakan ile çocuklarının da olduğu kişiler hakkında başlatılan operasyon sonrasında Gülen Hareketi ile hükümet arasındaki gerilim zirveye çıktı. Gülen Hareketi’ne yakın Bank Asya’da, bu tarihten itibaren önemli mevduat çıkışı yaşandı. Yılın ilk yarısında bankanın mevduatları geçen yıla göre yüzde 27 azalarak 13,4 milyar liraya düştü. Aynı dönemde bankanın karı yüzde 65 eridi ve 34 milyon lira oldu.

Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, bir haftada bankanın kredi notunu iki kez indirerek Caa1 seviyesine düşürdü. Moody’s, kredi notu indirimlerinde bankanın mevduatlarındaki oynaklığın artma ihtimali ile bankanın ortak görüşmelerinde başarı şansının azalmasının etkili olduğu belirtildi.

Bank Asya, ilk önce Katar İslam Bankası ardından ise Ziraat Bankası ile ortaklık için masaya oturmuş ancak ikisinden de sonuç alamamıştı.

SPK, Ağustos ayında 140 milyon lira tahvil ihraç etmek isteyen Asya Varlık Kiralama’nın bu talebini reddetmişti.

Karara gerekçe olarak, “Ortaklık yapısı ve yönetimi değişimi ile ilgili belirsizlikler” gösterilmişti.

Bank Asya hisselerinin sırası Borsa İstanbul’da 7 Ağustos’tan bu yana kapalı bulunuyor.

Peki analistler ne diyor?

 

Haberin devamı burada, tıklayın.