Ben sattım oldu: Digiturk ihalesiz Katarlı şirkete gitti

TMSF tarafından el konulduktan sonra, talipleri olmasına rağmen, Digiturk’un tamamı ihalesiz bir şekilde Katarlı ünlü işadamı Nasser Al-Khelaifi’nin şirketi BeIN Sports’a resmen satıldı.

Tartışmalı bir şekilde BeIN Sports’a resmen satışı gerçekleştirilen Digiturk’un kaça satıldığı hâlâ muamma. Konuyla ilgili konuşan Digiturk İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal, Digiturk’un yüzde 100’nün satıldığını ama ne kadara satıldığını söylemedi.

Haberdar’ın aktardığına göre, BeIN Sports, herhangi bir itiraz karşı 60 günlük yasal süreyi bekleyecek. Süre sonunda ödeme yapacak. Ödemeni yüzde 60’ı bu yıl, geri kalanı ise önümüzdeki yıl yapılacak. Digiturk’un 1 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

digiturklogo

Mehmet Emin Karamehmet’in sahibi olduğu Digiturk, Karamehmet’in borçları nedeniyle TMSF’nin eline geçmişti. Daha sonraki süreçte, Digiturk’un yüzde 53’üne Türk Telekom, Doğan Grubu, Ciner ve Şahenk Grubu talip olmuştu.

Türk Telekom 530 milyon dolar teklif ederken, Doğan Grubu aynı hisseler için 742 milyon dolar önerdi. Resmi tekliflerin dışında Ciner ve Şahenk Grubu’nun da bir konsorsiyum kurarak 750 milyon dolarlık bir öneride bulunduğu ileri sürülmüştüü. Mevcut fiyat tekliflerine göre Digitürk’ün piyasa değeri 1.2-1.4 milyar dolar aralığına yerleştiği belirtilmişti. 

Digiturk’ün Katar merkezli BeIN Gruba ihalesiz satılıp satılmadığı konusunda hükümetten de bugüne kadar bir açıklama yapılmadı.

Digiturk’un satışı üzerindeki bu gizem kafalarda da çok sayıda soru işaretine neden oldu.  

  • Digiturk Katarlı BeIN Media Group’a ne kadara satıldı?
  • Uzmanlara Digiturk’un Katarlılara verildiği günkü değeri 1.4 milyar dolardı. Bu para alındı mı, alındıysa nerede?
  • İhaleye girecek çok sayıda şirket olmasına ve bu durumun devletin kasasına girecek parayı artıracağının bilinmesine rağmen neden ihale yapılmadı?
  • Katar merkezli medya grubu Al-Jazeera bünyesindeki BeIN Media Group’a satılan 3.5 milyon abonesi Digitürk’ün satış bedeli neden açıklanmıyor?
  • Digiturk’ün BeIN Media Group’a satışına ilişkin görüşmelerde satış görüşmelerini TMSF adına kim yürüttü?
  • Satış sözleşmesinde TMSF adına hangi yetkililerin imzaları bulunuyor?
  • TMSF sahipliğindeki tam hisse oranının satışı karşılığında BeIN Media Group tarafından yapılması gereken ödeme ya da ödemelere ilişkin sözleşmede belirtilen tarihler ve tutarlar nedir?
  • Digitürk’ün satışı dolayısıyla TMSF’nin kasasına girecek net para tutarı ne kadardır ve bu para hangi tarihlerde TMSF kasasına girecektir?

Ünlü Hoolywood stüdyosu Miramax’ı geçen ay satın alarak tüm dikkatleri üzerine çeken Katarlı işadamı Nasser Al-Khelaifi aynı zamanda Paris Saint Germain futbol kulübünün de sahibi. Grup özellikle spor tv içeriği konusunda çok güçlü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *