Bayraktar ne zaman görevden alındı?

 Erdoğan Bayraktar’ın dünkü şoke edici çıkışının arka planında, Başbakan Erdoğan’ın ‘beni rahatlatmak için deklarasyon yayınlayın’ baskısının olduğu, bu baskıya Bayraktar’ın itirazı üzerine, istifa etmek yerine, görevden alındığı anlaşılıyor.

 Bayraktar NTV’de istifa ettiği sırada görevden alınmış mıydı, veya istifadan sonra mı bu tasarruf gerçekleşti?

 Bilemiyoruz.

 Bu konuda eldeki tek belge, buünkü Resmi Gazete.

 Şöyle diyor, kabine değişikliğini anlatan haber:

“Bekir Bozdağ’dan boşalan Başbakan Yardımcılığına Ankara Milletvekili Emrullah İşler’in, Sadullah Ergin’den boşalan Adalet Bakanlığına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, Fatma Şahin’den boşalan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam’ın, Egemen Bağış’tan boşalan Avrupa Birliği Bakanlığına Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Nihat Ergün’den boşalan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın, Erdoğan Bayraktar’dan boşalan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına İstanbul Milletvekili İdris Güllüce’nin, Mehmet Zafer Çağlayan’dan boşalan Ekonomi Bakanlığına Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci’nin, Suat Kılıç’tan boşalan Gençlik ve Spor Bakanlığına Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç’ın, Muammer Güler’den boşalan İçişleri Bakanlığına Efkan Ala’nın, Binali Yıldırım’dan boşalan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına Karaman Milletvekili Lütfi Elvan’ın Atanmalarına Dair Tezkere” bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tezkere’de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından görev değişiklikleriyle ilgili sunulan yazılar ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayı yer aldı.

Cumhurbaşkanı Gül’ün onay yazısı da şöyle:

“Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Bakanı Mehmet?Zafer Çağlayan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım bakanlık görevlerinden istifa etmişler ve istifaları kabul edilmiştir.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Başbakanın teklifi üzerine bakanlık görevinden alınmıştır.

Bu sebeple, ekli listede yer alan şahıslar karşılarında belirtilen Bakanlıklara Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 109 ve 113 üncü maddeleri ile 3046 sayılı Kanun’un 4 üncü maddesi uyarınca atanmışlardır.”

Sonuç olarak, şu söylenebilir: Bayraktar isyan bayrağını çektiğinde, Başbakan’la iplerini zaten koparmıştı. Kendisine ulaşamamış dahi olsa, herşeyi – hatta savcılar tarafından çağrılmayı dahi – göze aldı, Milletvekilliğinden istifa ettiğini açıklaması da bunun mesajı. Gerçi, oylanmadan MV konumundan kopmak kolay değil, ama bu niyet belirtme de önemli. 

Açıklamalar ardından Başbakan, Bayraktar’ı görevden almış olmakla, ‘bu konudaki kararı sen başına buyruk almazsın’ demiş oluyor.

Her ne olursa olsun, sonuç vahim.

Türkiye, siyasi inşa dönemini çoktan geride bıraktı, siyasi yıkım dönemine geçti.

Durum budur.