Başkanlık rejimine adım adım: Yatırıma onay yetkisi artık ‘saray’da!

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı teşkilatını değiştirdi. Başbakanlık’a ait olan yatırımlara ‘nihai onay’ yetkisi artık ‘Saray’da.

Başkanlık sistemine ilişkin anayasa değişikliğini başbakanlığı döneminde gerçekleştiremeyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı teşkilatını değiştirerek “fiili başkanlık” sisteminin altyapısını hazırladı.

Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısını “kararnameyle” değiştiren Erdoğan, başına eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı getirdiği “Yatırımları İzleme Dairesi” kurarak Başbakanlık’a ait bazı yatırımlara “nihai onay” yetkisini üzerine aldı. Erdoğan’ın başdanışmanlığı görevini de üstlenen eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erdoğan’ın 2015 başında kabineye de başkanlık edeceğini bildirdi.

Erdoğan’ın başdanışmanlığa getirdiği Binali Yıldırım, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısındaki değişiklikle ilgili, “6 tane veya 7 tane başkanlık vardı, 13’e çıktı. Genel sekreterlik yardımcılığı 3’ten 4’e çıktı. Yatırım İzleme Dairesi’nde Türkiye’nin 2023 hedeflerindeki mega projeleri, yeni ele alınacak projeler burada incelenecek, bu projelerde aksaklık yaşanıyorsa, bununla ilgili hükümet nezdinde gerekli girişimler yaptı.

“Gizli kararname” diye bir şey olmadığını, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin yalnızca cumhurbaşkanının onayı ile yürürlüğe girdiğini dile getiren Yıldırım, kararların anayasaya uygun olması gerektiğinin altını çizdi.

Yıldırım kararnamenin, Cumhurbaşkanlığı altındaki ofislerin nasıl çalışacağını, hangi görev ve yetkilere sahip olacağını anlattığını kaydetti. Yıldırım, “İhtiyaç olursa zaten Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’nu topluyor. Nitekim yeni senede bu uygulamaya da başlayacak” diyerek Erdoğan’ın 2015’te Bakanlar Kurulu’na başkanlık edeceğinin sinyallerini verdi.

Yıldırım, Ak Saray’ın maliyetine ilişkin “Bu saray denen yer Karadeniz Otoyolu’nun Sinop ile Samsun arasındaki 50 kilometrelik bölümünün maliyetinin 3’te biridir. Şahsi bir iş de değil. Burada ilerde başkası görev yapacak” dedi.

Haberin tamamı için tıklayın.